YerelDoğa MücadelesiEnerjiİklim KriziManşet

Mücadele kazandırıyor: Kırklareli’deki termik santral projesi reddedildi

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kırklareli’de yapılması planlanan Eren-1 Termik Santrali için yapılan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusuna “Mevzuattan İade/İptal” kararı verdi.

Deba Madencilik Ticaret ve Sanayi şirketi tarafından yapılan başvuru ile ÇED süreci 2018 yılının Nisan ayında başlatılmış ve o zamanda bu yana bölge halkının tepkisiyle karşılaşmıştı.

‘Kömürlü termik santral olmaz be ya’

Yapılması planlanan termik santralin iptal edilmesi için üç yıl önce bir kampanya başlatan Greenpeace Akdeniz “Çiçek gibi Trakya’ya kömürlü termik santral olmaz be ya’ sloganımız karşılık buldu” dedi.

Yapılan açıklamada “Bu, eğer birlikte hareket edersek neler yapabileceğimizin çok güzel bir örneği. Yerel halkla birlikte üç sene boyunca gerçekleştirdiğimiz yoğun çalışmaların sonuç verdiğini görmek gerçekten mutluluk verici” denildi.

117 milyon Euro maliyeti olacaktı

Greenpeace, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kırklareli’nde yüzde 85’i tarım arazisi olan 50 hektarlık bir alanı kapsayan termik santral projesinin iptal edilmemesi durumunda, santralin 40 yılda 230 erken ölüme, 7 bin 800 solunum rahatsızlığı vakasına, 1300 iş gücü kaybına ve hava kirliliğine bağlı senede 117 milyon euro maliyete neden olacağını vurguladı.  Greenpeace’in kararla ilgili yaptığı açıklamada şöyle denildi:

Bu kararla, daha önce iptal edilen diğer santrallerle birlikte Trakya’nın verimli tarım arazileri ve temiz havası korundu. Trakya’da üç santralin iptaliyle termik santrallere bağlı yaşanabilecek 11 bin 230 erken ölümün önüne geçildi. ‘Çiçek gibi Trakya’ya kömürlü termik santral olmaz be ya’ sloganımız karşılık buldu.

Fotoğraf: GP

75 bin kişi destek verdi

Greenpeace tarafından başlatılan kampanyaya 75 bin kişinin karşılk verdiği belirtilen açıklamada “Böylece Türkiye ortalamasına göre yaklaşık 3 kat verim ortalamasına sahip tarım arazisi de korundu” ifadeleri yer aldı.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül ise konuyla ilgili yapılan açıklamada şunları dile getirdi:

Bugün kömür karşıtı mücadele için güzel bir gün. Bugün Trakya halkının ve sivil toplum kuruluşlarının mücadelesi, bir kömürlü termik santral tehdidini daha ortadan kaldırdı. Kırklareli’nde planlanan kömürlü termik santrale, yaşamları, gelecekleri ve temiz hava hakları için, ayçiçeği aşkına ‘hayır’ diyen Trakya halkı kazandı.

Greenpeace Akdeniz’in, bölge tarımıyla ilgili raporu, santralin planlandığı bölgenin birinci sınıf tarım topraklarından oluştuğunu ortaya koymuştu. Santral su kaynaklarını ve bölgenin temiz havasını da tehdit ediyordu. ÇED raporu santralin saatte 120 ton su tüketeceğini ifade ediyordu. Yine Greenpeace’i yaptığı modellemeye göre, santral doğaya yılda yaklaşık 3 milyon ton karbondioksit salacaktı.

‘Diğer şehirlerde de iptal edilmeli’

Akgül açıklamasının devamında “Projeyi mümkün kılan çevre düzeni planı değişikliği de geçtiğimiz aylarda Danıştay tarafından iptal edilmişti. Yargının verdiği bu kararı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projenin tarım toprakları ve su kaynakları üzerindeki etkisini gözeterek aldığı bu nihai karar ile takip etmesini memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerin kullandı.

Türkiye’de üretimdeki santrallerin zehir saçtığına ve planlanan projelerin de hayatımızı tehdit ettiğine dikkat çeken Akgül, aynı kararın Kahramanmaraş, Eskişehir, Ankara, Konya, Muğla ve Çanakkale gibi kömür tehdidini yaşayan şehirlerde de verilmesi çağrısında bulundu.

Kırklareli’ndeki projenin tarım alanlarına vereceği zarar açısından, Greenpeace Akdeniz’in hazırladığı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

 

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.