Kültür-SanatManşet

Mosso konseri sonrası baskılar nedeniyle istifa eden Yüksel yerine yeni belediye başkanı seçildi

0
Mosso

Haber: Serap Cömertoğlu İşcan

*

Tekirdağ Kiraz Festivali’nde düzenlenen Melek Mosso konserinin iptal edilmemesine yönelik baskılar sonucu Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Cüneyt Yüksel’in yerine belediye başkanı seçildi.

Süleymanpaşa Belediye Meclisi, Cüneyt Yüksel’in belediye başkanlığı görevinden istifa etmesinin ardından bugün olağanüstü toplandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) grubu, belediye başkanlığı görevine Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Uzunlar’ı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubu ise İlhan İmrak’ı aday gösterdi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise AKP’nin adayı Uzunlar’ı destekleyeceğini açıkladı.

15 AKP, 13 CHP ve üç MHP üyesi bulunan Süleymanpaşa Belediye Meclisi’nde düzenlenen seçimde, belediye başkanlığını Hüseyin Uzunlar kazandı.

Seçimlerde ilk turda AKP ve MHP’nin adayı Uzunlar 18, İmrak 15 oy aldı. Mecliste, üçte ikilik çoğunluk sağlanamadığı için seçim ikinci tura kaldı. İkinci turun da aynı sonuçlanması üzerine üçüncü tur gerçekleşti. Son turda 17 oy alan Uzunlar, Süleymanpaşa’nın yeni belediye başkanı oldu.

Mosso

‘Kaldığımız yerden devam edeceğiz’

Süleymanpaşa Belediye Başkanı seçilen Hüseyin Uzunlar, meclis üyelerine teşekkür ederek, şunları paylaştı:

“2019’da beraber başladığımız görev bu noktaya geldi. Bazı şeyler kader kısmet, bu görev bize tevdi edildi, sizler tarafından seçildim. Bende meclis üyesi arkadaşlarımın yardımları ve kendi personelim, kendi müdürlerim, kendi teşkilatım ile beraber elimizden geleni kaldığımız yerden devam edip, Süleymanpaşamızı daha iyi yerlere getirmek için çalışacağız. Ben hepinize sonsuz teşekkür ederim, sağ olun var olun.’’

Teşekkür konuşmalarının ardından, olağanüstü toplanan meclis toplantısı son buldu.

Ne olmuştu?

Melek Mosso, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 57’incisi düzenlenen Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’nde sahne almıştı. Mosso, seçim kombini paylaşımına ilişkin açıklamada bulunarak özür dilemişti.

Mosso, “Eğer burada maksadını aşan şakamdan, incinen, üzülen, kalbi kırılan bir tek kardeşim bile varsa ondan çok çok özür diliyorum ve yürekten özür diliyorum. Çünkü bizler böyle şeylerle ayrıştırılmayacağız, bizler böyle şeylerle karşı karşıya gelmeyeceğiz” demişti.

Kamuoyunu meşgul ettiği için herkesten özür dileyen ve helallik isteyen Mosso,  şunları paylaşmıştı:

“Hemen bir konuya değinip güzelce sizlerle helalleşmek istiyorum. Son bir haftadır gündemi yersizce meşgul ettiğimin çok farkındayım ve bunun için çok çok üzgünüm. Öncelikle bilin isterim ki, bizler kim ne söylerse söylesin asla ayrışan, asla birbiriyle düşman olan bir millet değiliz. Kim ne yaparsa yapsın asla böyle bir millet olmayacağız. Birbirimizi çok sevmeye devam edeceğiz.

Ben, kuzenini bir kadın cinayetine kurban vermiş bir kız çocuğu olarak bir şeyler söylemek istedim. Kadın cinayetlerini, kadın tacizlerine ses çıkarmak istedim. Anlıyorum ki başka yerlere çekildi. Başka şekilde anlaşıldı ama şunu belirtmek isterim ki buna da inanıyorum bu acılar siyaset üstü acılardır. Şuna inanıyorum ki Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan bundan sonra bununla ilgili en sert uygulamaları, en sert düzenlemelerini yapacağına inanıyorum canı gönülden, bir kadın olarak. Bu denli kapsayıcı, bu denli birleştirici bir festival günümüzde böyle bir dönemde, hiçbir şekilde insanların huzursuzluğuna yer vermeden bizleri bir araya getiren tek bir yürek şeklinde burada toplayan ve belediye festivali için de yürekten acılar çekse bile bunu ne sizlere ne bana yansıtmadan özrümü kabul edip yüreğine basan sayın başkanımıza çok çok teşekkür ederim.”

“Eğer burada maksadını aşan şakamdan, incinen, üzülen, kalbi kırılan bir tek kardeşim bile varsa ondan çok çok özür diliyorum ve yürekten özür diliyorum. Çünkü bizler böyle şeylerle ayrıştırılmayacağız, bizler böyle şeylerle karşı karşıya gelmeyeceğiz. Biz Türk milleti olarak birbirini seven, dostluklarına güvenen, kardeşçe yaşayan, barış içinde yaşayan mükemmel bir millet olmaya devam edeceğiz. O yüzden hepinizi çok seviyorum geldiğiniz için çok teşekkür ederim. Başkanımıza bu güzel festivali asla hiçbir şeyin gölgesinde bırakmadan muhteşem bir şekilde devam ettirdiği için ayrıca çok çok teşekkür ediyorum.”

Konseri iptal etmediği için sosyal medyada tepkilerle karşılanan AKP’li Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Melek Mosso’nun özür açıklamalarının ardından sahnede, birlik beraberlik mesajı vermişti.

Herkesin hata yapabileceğini, önemli olanın ise hatayı fark edip, özür dileyebilmek olduğunu vurgulayan Yüksel, şunları kaydetmişti:

“Biz et ve kemikten yaratılmış varlıklarız. Hepimiz hata yapabiliriz, sonuçta bu insana özgü bir şey. Önemli olan nedir biliyor musunuz? Hatanızı görüp, özür dileyebilmek, büyük bir erdem. Ama daha büyük bir erdem daha var, özrü kabul edebilmek. Biz büyük ve güçlü Türkiye olmak istiyorsak, bütün renklerimizi zenginliğimiz olarak görmek zorundayız. Birbirimizin hatalarını özür dilendiğinde kapatmak zorundayız. Dostunun hatasını örteceksin ki biz güçlü olacağız. Bir hedefimiz var gençler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bize ‘muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacaksınız’ demiş.

Cumhurbaşkanımız bize bir hedef göstermiş. ‘Büyük ve güçlü Türkiye olacağız’ demiş. Bunu ancak birlik ve beraberlik içerisinde olursak yapabiliriz. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Roman yok. Büyük ve güçlü Türkiye var. Hatalarımızı kabul edeceğiz, özür dileyeceğiz. Özür dileyenleri kucaklayacağız. Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum.”

Mosso’nun konseri ardından ilçede bilboardlar hacklenmiş, tehdit mesajları yayımlanmıştı.

‣ Melek Mosso konseri sonrası Süleymanpaşa’da bilboardlar hacklendi: Bir daha İslam karşıtı konser düzenlerseniz bir daha geliriz

Konserin düzenlenmesi nedeniyle eleştirilen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel 17 Haziran’da istifa etmiş, aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yüksel’in istifasını onaylamıştı.

‣ Melek Mosso konserinin ardından belediye başkanı görevden alındı

You may also like

Comments

Comments are closed.