Dünyaİklim KriziManşet

Modeller ve iklim aktivistleri, Met Gala’yı protesto etmek için sokaklara döküldü

0
Fotoğraf: Reuters

Manhattan‘da gerçekleştirilen moda dünyasının Oscar’ı olarak bilinen Met Gala‘da iklim aktivistleri Paris Hilton‘un arabasının önünü kesti. İklim aktivistleri “Yüzde birlik kesim iklimi katlediyor” yazılı pankartları açarak devasa tutarlarda yapılan ve dünyanın seçkin zengin isimlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Met Gala’yı protesto etti.

Eylemde 15 protestocu ünlülerin Met Gala’ya gittiği Maddison Caddesi‘ni kapattıkları için göz altına alındı. New York Değişim Toplulukları, yaşananları şöyle özetledi:

“Bilet başına 50 bin dolar olan #MetGala , sıradan insanların iki yakayı bir araya getirmek için mücadele ettiği ve gezegenin yandığı bir zamanda berbat bir savurganlık gösterisidir.”

Ayrıca Met merdivenlerinde oturan aktivistler ve modeller, kadınların bedenleri üzerine sıkça konuşan, kadın mücadelesinin sembollerinden biri haline gelen #MeToo dayanışmasının karşısında durarak tecavüz faillerini aklayan nam-ı diğer ünlü modacı Karl Lagerfeld‘in onuruna atfedilen Met Gala’yı protesto etti.

2023 Met Gala, New York City‘deki Metropolitan Sanat Müzesi’nde korna sesleriyle başladı. Met Gala, yılın en abartılı moda organizasyonlarından biri ve seçkin kişilerin dahi katılamadığı, birkaç 50 bin dolarlık biletin dışında girişi satın alınamayan, içeriye girebilenlerin ise dışarıyla paylaşım yapmasının birçok yolunun yasaklandığı bir etkinlik olarak biliniyor.

‣Met Gala: Dönüşüm ne zaman?

Met Gala’da her yıl, en güçlü ve etkili ünlüler tarafından giyilen kıyafetler, benzersiz bir temaya bağlı kalıyor ve bu yılki katılımcılardan “Karl’ın onuruna” giyinmeleri istendi. Bu tema Karl Lagerfeld’in kişiliğinden dolayı oldukça çok eleştirildi. Nihayetinde Met Gala’ya damgasını vuran da aktivistlerle dolu sokakları oldu.

2019’da ölen Karl Lagerfeld, #MeToo hareketi ve kadınlara yönelik saldırgan yaklaşımlarıyla yıllar boyunca manşetlerde yer aldı.

Çevreciler eylemde: Yüzde 1 iklimi öldürüyor

Moda endüstrisinin büyük balosunu iklim aktivistleri protesto etti.

Paris Hilton‘un arabası Pazartesi öğleden sonra Met Gala‘nın yüksek sosyete merdivenlerine doğru ilerlerken, realite yıldızı Met Gala açılışına birkaç dakika kala, iklim protestocuları sokağa fırladı.

Los Angeles Times‘ın aktardığına göre; birkaç protestocu, Lagerfeld’i onurlandırmak adına Lagerfeld gibi inciler takmış ve beyaz yakalı siyah gömlekler giymiş film yıldızlarını getiren konvoyu engellemek için oturma eylemi gerçekleştirdi.

Kavşağın ortasından sloganlar atıldı, mitingler yapıldı ve Hilton’un arabasının önüne “yüzde 1 iklimi katlediyor” yazılı pankart asıldı.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı‘na göre tekstil endüstrisi, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 10’undan sorumlu ve havacılık ve denizciliğin toplamından daha fazla enerji tüketiyor. Ayrıca hızlı moda tek başına bu rakamların yükünü taşımıyor.

Modeller de eylem yaptı: Kadınlara karşı sorunlu tavrından bahsetmeyecekler

Model Alliance’ın kurucusu Sara Ziff, Pazartesi günkü Met Gala öncesinde Metropolitan Museum of Art’ta Pazar günü düzenlenen bir mitingde konuştu. Kaynak: LA Times

Model Alliance‘ın kurucusu Sara Ziff, Met Gala’nın öncesinde gerçekleştirilen eylemde protestoculara, “Uluslararası İşçi Günü‘ne denk gelen bu yılki Met Gala, Karl Lagerfeld’in yaratıcı dehasını onurlandıracak” şeklinde seslenmiş ve şunları aktarmıştı:

“Düzenli olarak model olarak çalıştığım Lagerfeld hakkında şüphesiz söylenmeyecek olan şey, onun zararlı ve modası geçmiş standartlarına uymayan kadınlara karşı sorunlu tavrından bahsetmek olacaktır.”

Model Alliance, modelleri sektörde uzun süredir yaygın olan suistimalden korumak için model yönetim şirketlerini düzenleyerek modeller için temel korumalar getiren bir yasa tasarısı olan New York’taki Moda İşçileri Yasası’nı geçirmeye çalışıyor.

Lagerfeld, 2009’da bir Alman dergisine, zayıf modellere itiraz eden tek kişinin “cips torbalarıyla televizyonun önünde oturup zayıf modellerin çirkin olduğunu söyleyen şişman anneler” olduğunu söylemişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.