Kültür-SanatManşet

Mizah muzırmış…

0

Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, bazı karikatür ve dergilerde yer alan çizim ve resimlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğu gerekçesiyle dergilerin içeriğine sınırlama getirdi.

Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun dergilere sınırlama getiren kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Kurul, Mayıs 2011 tarihli ve 01 sayılı “Harakiri” isimli derginin incelenmesi sonucunda; dergide yer alan bazı yazı ve karikatürize fotoğrafların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna; bu sebeple söz konusu derginin 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4’üncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy çokluğu ile karar verdi.

Ayrıca, Kurul 3 sayılı “Size” isimli derginin incelenmesi sonucunda; dergide yer alan bazı fotoğrafların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde zararlı tesirde bulunacağı gerekçesiyle derginin sınırlamalara tâbi olmasına oy birliği ile karar verdi.

Harakiri’nin projesini Kutlukhan Perker ve Bahadır Boysal geliştirmişti ve ilk sayısı henüz Mayıs ayında çıkmıştı. Muzır Kurulu’nun kararı üzerine bu kişilerle görüşme yapan Bianet’in haberine göre; Kutlukhan Perker “Ne olduğunu henüz biz de bilmiyoruz? Avukatımıza henüz tebligat ulaşmadı. Bilgiyi aldıktan sonra gerekli yasal yollara başvuracağız, tabii itiraz edeceğiz”. diyor ve “Daha önce bir mizah dergisinin muzır bulunması gibi bir durumun yaşanmadığını” hatırlatıp, “Zaten ister istemez biz işlerimizi üretirken otosansür uyguluyoruz. Bunu söylemek acı ama… Belli bir sınırı aşmamaya çalışıyoruz. Harakiri’de hangi çizgiroman için verildi bu karar henüz belli değil” diyor.

Derginin çizerlerinden Serhat Gürpınar ise “Mizah hayatın parodisidir, izlediğini, yaşadığını, olanı yansıtırsın” diyor ve ekliyor “Mizah üreten biri olarak çok üzgünüm. Bir sıkışmışlık hissi var şimdi. Aba altından sopa gösterilmiş oldu. Sonra dönüp düşündüm, acaba çok mu cüretkar bir dergi olmuş diye. Amaç buysa başarılı oldular. Şimdi nasıl rahat ifade edebilirsin kendini, ahlaka aykırı mı bu diye sorarak çizeceğiz?”

Daha önce mizah dergileri için buna benzer bir karar çıkmış mıydı sorusuna ise şöyle yanıt veriyor Gürpınar: “12 Eylül sonrası Gırgır bir ay kapatılmıştı. Müşerref Akay‘ı üzerinde bayrakla çizmiştik. Sonra satış patlaması oldu. Cezanın bitiminden sonra ilk sayı 480 bin satmıştı.”

Ntvmsnbc – Bianet – Yeşil Gazete

You may also like

Comments

Comments are closed.