Dünya

Mısır’da Müslüman Kardeşler muhalifi gazeteci tutuklandı

0

Mısır’da bir mahkeme, el Düstur gazetesi genel yayın yönetmeni İslam Afifi’nin yanıltıcı haberler yaymak ve toplumsal huzursuzluğa yol açmakla suçlandığı davasının ilk duruşmasında tutuklu yargılanmasına karar verdi.
Bağımsız, küçük bir gazete olan el Düstur, yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de dahil olduğu Müslüman Kardeşler hakkında sert eleştirilere yer vermişti.

Geçen ay Müslüman Kardeşler’in Mısır’ı tümden ele geçirmeye çalıştığını yazan gazeteye el konularak basımı durduruldu. Afifi, Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden bu yana Mısır’da mahkeme önüne çıkartılan ilk gazeteci.

Dava, Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler’in basın özgürlüğüne yaklaşımı konusunda kaygılar uyandırdı. Duruşma öncesinde Fransız haber ajansına konuşan İslam Afifi, davanın siyasi amaçlı olduğunu savundu.

Afifi, ”Bu dava Mısır devriminin başlıca taleplerinden biri olan ifade özgürlüğü açısından tam bir sınav niteliğinde.” diyor. Afifi’nin yanısıra televizyon yöneticisi Tevfik Okaşa hakkında da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin öldürülmesi amacıyla cinayete teşvik edici yayın yaptığı iddia ediliyor.

Tevfik Okaşa, sahibi olduğu el Farin televizyonunda, İslamcı karşıtı görüşlerin sıkça dile getirildiği tartışmalı bir programın sunuculuğunu yapıyordu.

ABD: ‘Devrimin ruhuna aykırı’

ABD hükümeti, iki gazeteci hakkında başlatılan işlemlerin geçen yılki devrimin ruhuna aykırı olduğunu söyleyerek endişesini dile getirdi.
ABD Dışişleri sözcüsü Victoria Nuland, basın ve ifade özgürlüğünün, Mısır halkının uğruna sokağa döküldüğü belli başlı ilkeler arasında yer aldığını söyledi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.