DünyaManşet

Milli Savunma Bakanlığı: Türkiye askerlerinin Afganistan’dan tahliyesi başladı

0
Fotoğraf: AA

Milli Savunma Bakanlığı çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Afganistan’dan tahliyesine başlandığını bildirdi.

Taliban’ın ülkedeki yabancı askeri güçlerin çekilmesi için 31 Ağustos’a kadar süre tanımıştı.

MSB tarafından yapılan açıklamada TSK’nın 2002 yılından bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında “tarihi ve kültürel bağları olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için” Afganistan’da görev yaptığı hatırlatıldı.

‘1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapıldı’

AA’nın haberine göre açıklamanın devamında “ABD ve NATO’nun Afganistan’dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği ‘Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir’ sözünden hareketle, belirli şartlar oluşması durumunda altı yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur” denildi.

Bu kapsamda, Hamid Karzai Havaalanı’nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile müdahale edildiği ve havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesinin sağlandığı belirtilen açıklamada “Bu süreçte askeri uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir” bilgisi paylaşıldı.

Fotoğraf: AA

500 asker Türkiye’ye dönecek

Bu açıklamanın ardından Taliban’ın ülkedeki yabancı askeri güçlerin çekilmesi için 31 Ağustos’a kadar tanıdığı sürenin sona ermesine yaklaşık bir hafta kala Türkiye, askerlerin tahliyesine başladı. Kararla birlikte Afganistan’daki yaklaşık 500 TSK askeri Türkiye’ye dönecek.

Türk Hava Yolları (THY), Afganistan’dan gelen askerleri de taşıyan ilk tahliye uçağının 345 kişi ile Pakistan‘ın başkenti İslamabad‘dan havalandığını duyurdu. Saat 11.45’te Ankara Esenboğa Havalimanı‘na inen uçak daha sonra İstanbul’a devam edecek. Bugün planlanan bir uçuş daha olduğu öğrenildi.

Afganistan'dan ilk asker kafilesi Türkiye'ye döndü

Havalimanı işletmesi devam edebilir

Öte yandan çarşamba akamı NTV’ye konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Taliban’la yapılan görüşmelerde örgütün Türkiye’nin altı yıldır yürütmekte olduğu havalimanının işletilmesi konusunda destek istediğini söyledi.

TSK askerinin çekilmesinin ardından havalimanı işletmesine devam edilebileceğini dile getiren Kalın, “Sivil uzmanlarımız havalimanı için destek verebilir. Bununla ilgili müzakereler devam ediyor. Bunu Türkiye’nin devam ettirmesi konusunda bir irade de ortaya koyuyorlar” dedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.