EğitimManşetTürkiye

Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Okullar 6 Eylül’de yüz yüze ve tam zamanlı olarak açılıyor

0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların tüm kademelerde 6 Eylül’den itibaren yüz yüze ve tam zamanlı olarak açılacağını duyurdu.

Ayrıca Özer, 1-3 Eylül tarihlerinde okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerine yönelik uyum eğitimlerinin yapılacağını kaydetti.

Aşı olmayanlara haftada iki kere PCR testi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından yüz yüze eğitimle ilgili, “6 Eylülde yüz yüze eğitimin başlamasıyla henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Bu açıklamanın hemen ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den yüz yüze eğitimle ilgili açıklamalar geldi.

Özer, daha fazla okulları kapalı tutma lükslerinin bulunmadığını kaydetti ve şu açıklamalarda bulundu:

Hepimiz, koronavirüsün risklerini göz önünde bulundurarak ve gerekli tedbirleri alarak hayatımızı idame ettirmek zorundayız. Daha önce de ifade ettiğim gibi, daha fazla okulları kapalı tutma lüksümüz bulunmamaktadır. Çocuklarımızın gelişimi, sağlığı ve geleceği için koronavirüsle birlikte yaşamayı öğrenmek ve yüz yüze eğitime devam etmek zorundayız. Kıymetli öğretmenlerimiz, değerli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimiz; inşallah, 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla tüm kademelerde haftada 5 gün ve yüz yüze eğitime başlıyoruz. Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmediği sürece salgın öncesinde olduğu gibi okullarımızda tam zamanlı yüz yüze eğitimi devam ettirmek.”

Bakan, mazereti dolayısıyla yüz yüze eğitime katılamayan öğrencilerin TRT EBA ve EBA platformu aracılığıyla eğitimlerine devam edebileceğini ifade etti.

Özer, okulların açılmasıyla kantinlerin, yemekhanelerin ve pansiyonların da açılacağını belirtti.

‘Lütfen aşı olsunlar’

Bakan Mahmut Özer, tüm öğretmen ve eğitim çalışanlarına aşı olma çağrısında bulunmayı da ihmal etmedi:

Okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenlerimiz için ise 31 Ağustos 2021 tarihinde çevrimiçi olarak salgın ve okulların yeniden açılması sürecine dair seminerler vereceğiz. Öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri için aldığımız tedbirlerin başında eğitim personelimizin aşılanması gelmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki Türkiye, eğitim personelini öncelikli aşı grubuna alan ülkelerden bir tanesidir. Öğretmenlerimizin en az bir doz aşılanma oranı dün itibarıyla yüzde 80,34’tür ve bu oran, Türkiye’deki genel nüfusun aşılanma oranından yaklaşık yüzde 8 daha fazladır. İki doz aşılanma oranı ise yüzde 69,73’tür ve Türkiye’deki genel nüfusun aşılanma oranından yine yaklaşık yüzde 15 fazladır. Sevinerek belirtmek isterim ki son 12 günde yani 6- 18 Ağustos tarihleri arasında öğretmenlerimizin aşılamasında yüzde 7’nin üzerinde bir artış gerçekleşmiştir. Tüm öğretmen ve eğitim çalışanlarımız; kendi sağlıkları, öğrencilerimizin korunması ve eğitim hizmetlerinin bir daha aksamaması için lütfen aşı olsunlar.”

‘Aşı zorunluluğu yok’

Milli Eğitim Bakanlığı‘ndaki eğitim çalışanları için aşı zorunluluğun bulunmadığını kaydeden Bakan Özer, aşı olmayan personelle ilgili alınacak önlemlerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirleneceğini söyledi:

Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki eğitim çalışanları için aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bundan dolayı, aşı olmayan personel için alınacak önlemler, Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenecektir. Aynı şekilde, herhangi bir sınıfta pozitif vaka veya temas olması durumunda yapılacaklar da Sağlık Bakanlığı’nın önerilerine göre uygulanacaktır. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız; okula maske takarak geleceklerdir. Öğrenci ve personelimizin okul içinde maskeye ihtiyaç duymaları durumunda okul idarelerimiz tarafından maskeler ücretsiz olarak sağlanacaktır. Kurum personeli ve öğrenciler dışındaki kişilerin, okula giriş ve çıkışları okul yönetimleri tarafından sınırlandırılacaktır. Kovid-19 salgınına yönelik öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerimiz için kılavuzlarımız hazırlanmıştır. Okullarda müdür yardımcılarımız ve nöbetçi öğretmenlerimizin yanı sıra 35 bin 936 psikolojik danışman ve rehber öğretmenimiz de sağlık tedbirlerinin uygulanmasında destek sağlayacaktır. Okullardaki tüm kapalı alanlar her gün dezenfekte edilecektir. Okullardaki sınıf ve tüm kapalı alanlarda bulunan kapı ve pencereler açılarak sık sık havalandırma sağlanacaktır.”

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.