EkolojiManşet

Milas’ta mermer ocağı için iki ÇED başvurusu

0
Kaynak: Cumhuriyet

BA DE Grup Madencilik İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi, Milas Korucuk Mahallesi’nde mermer ocağı için iki farklı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini başlattı. Şirket, 24.58 ve 24.86 hektarlık iki farklı alan için iki ayrı ÇED başvurusunda bulundu.

Cumhuriyet‘ten Şeyda Öztürk’ün aktardığına göre; birbirine paralel iki alanın da tamamı ‘Orman Alanı – Önemli Doğa Alanı ve İçme ve Kullanma Suyu Uzun Mesafeli Koruma Alanı’ndan oluşuyor.

ÇED yönetmeliğine göre ise 25 hektara kadar olan alanlar için ÇED’e gerek duyulmuyor. Söz konusu yöntem şirketler tarafından süreci hızlandırmak için kullanılırken çevre örgütleri tarafından eleştiriliyor.

Maliyet: Yedi milyon TL

ÇED raporunda ise orman sayılan alanlar için izinlerin alınacağı bilgisine yer veriliyor. Yaklaşık 70 futbol sahasına eşdeğer alanda etkili olacak iki projenin toplam maliyeti 7 milyon 320 bin TL olarak belirlendi.

Ayrıca şirket iki alanda da 300 bin metreküp arazi kazısından yüzde 10 verimlilikle yılda 30 bin metreküp mermer üretmeyi planlıyor.

Öte yandan yüzde 90 oranında yani yaklaşık 270 bin metreküp ise pasa oluşacak. Projelerin gerçekleştirilmek istendiği bölge Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, en yakın tarımsal faaliyet gösteren alana 300 metre, diğer tarım faaliyetleri alanına ise 1.5 kilometre mesafede bulunuyor.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.