İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Seçim sonuçlarına ilişkin AA’yı eleştiren Metin Uca’ya hapis cezası

0

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleriyle ilgili olarak Anadolu Ajansı’nın (AA) verilerini eleştiren gazeteci Metin Uca hapis cezasına çarptırıldı.

Sözkonusu seçimlerinde ajansın önceden açıkladığı verilerle seçim sonuçlarının birebir uyuşmasına ilişkin Twitter’dan paylaşım yapan ve ajansı eleştiren Metin Uca hakkında açılan davada gerekli karar açıklandı. AA Genel Müdürü Şenol Kazancı ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’nın açtığı davada Metin Uca, 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ceza artırımına gidildi

Mahkeme, Uca’nın yaptığı paylaşımın ‘ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığını’ savunurken, paylaşımı ‘aleni ortamda yaptığı’ ve ‘birden fazla kişiye yönelik olduğu’ için cezasında artırıma gitti.

Metin Uca ise savunmasında kendisine yöneltilen suçu reddederken, şunları söyledi: “24 Haziran seçimlerinden önce rastlantısal olarak seçim sonuçlarıyla örtüşecek şekilde seçim sonuçları ekrana yansıdı. O dönemde hazırlık çalışması olduğu söyledi. Ancak seçim gecesi sonuçların ekrana yansıyan yüzdelerle aynı olduğunu görünce ben de ilk tweeti attım. Burada amacım algı operasyonuna olan tepkimi dile getirmek ve sandık başında görevli olanların sandık başından ayrılmalarını engellemekti.”

You may also like

Comments

Comments are closed.