ManşetTürkiye

Metin Göktepe Gazetecilik ödülleri 16. kez “gazeteci” sahiplerini buldu

0

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin 16’ıncısı, Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da sahiplerine verildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, TGC Başkanvekili Turgay Olcayto ve yönetim kurulu üyesi Recep Yaşar, gazeteci Nail Güreli, Evrensel Gazetesi yazarı Nazım Alpman, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek katıldı.

Evrensel Hukuk ve Türkiye’de Basın Özgürlüğü paneli

Tören öncesi, moderatörlüğünü Gazeteci Celal Başlangıç’ın yaptığı Avukat Fikret İlkiz ile Akademisyen Esra Arsan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Evrensel Hukuk ve Türkiye’de Basın Özgürlüğü” başlıklı bir panel düzenlendi. Panelin ardından Ressam Gülbahar Bozkurt, Fadime Göktepe’ye “Gözbebeğim Cennetim Metin” adlı resmini hediye etti.

Ödüller sahiplerinde

Metin Göktepe ödüllerinde Yazılı Haber Ödülü’nü, Milliyet Gazetesi’nde yayımlanan “İcralık eden dayanışma” başlıklı haberiyle Arif Balkan, Fotoğraf Ödülü’nü Evrensel Gazetesi’nde yayınlanan “Pencereden Görünen Acı” fotoğrafıyla ödüle layık görülen Faruk Ayyıldız, Görüntülü Haber Dalında “Dur panzer gitme” haberiyle Kanal D muhabiri Özgen Bingöl ve kameraman Arda Sevimli, Yerel Gazetecilik Ödülü’nü ise “Başbakan’a hemşehrilerinden one minute. Nooliyi” haberiyle Gençağa Karafazlı ve Fehmi Demir aldı.

Durukan; “Herkes konuştu, ben sustum”

Jüri Basın Özgürlüğü Ödülü’ne “İmralı zabıtları” haberiyle layık görülen Milliyet Gazetesi muhabiri Namık Durukan, ödülünü Fadime Göktepe’den aldı. Durukan, İmralı zabıtlarından öte zabıtların nasıl sızdırıldığı tartışmalarının öne çıktığını söyleyerek, “Ben bugüne kadar İmralı tutanakları ile ilgili hiç konuşmadım. Herkes konuştu, ben sustum” dedi. Yaklaşık 30 yıldan beri gazetecilik yaptığını, bu sürenin büyük bir bölümünde de mesleğini Güneydoğu’da gerçekleştirdiğini anlatan Durukan, “Bu süre içinde bir çok sıkıntı yaşadık. Yanı başımızda gazeteci arkadaşlarımız öldü, bir çoğuna da şahit olduk” diye konuştu.

 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.