ManşetTürkiye

Meteorolojiden sağanak ve kar uyarısı

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu, Batı Akdeniz ve Mersin çevreleri ile Doğu Karadeniz‘in batı, Doğu Anadolu‘nun güneydoğu ve Güneydoğu Anadolu‘nun doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Ankara’da kar, İzmir ve İstanbul’da sağanak yağış bekleniyor.

Yağışların akşam saatlerine kadar genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra iç kesimlerde karla karışık yağmur ve zamanla kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Batı Karadeniz Bölümü ile Ordu il geneli ve Antalya’nın doğu, Tokat‘ın batı, Amasya‘nın doğu çevrelerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Çığ riskine dikkat!

Akdeniz Bölgesi‘nin yüksek kesimlerinde, İç Anadolu‘nun güneyinde ve doğusunda Karadeniz Bölgesi‘nin iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yerlerde çığ riski bulunuyor.

Sel, su baskını ve heyelan riskine karşı uyardı

Meteoroloji, Batı Karadeniz’de bu sabah saatlerinde yağmur şeklinde başlaması beklenen yağışların; kıyı kesimlerde kuvvetli yağmur(21-50 kg/m2), iç ve yüksek kesimlerde ise kuvvetli kar (10-25cm) yağışına dönüşeceği ve sebep olabileceği kıyı kesimlerde sel, su baskını, iç kesimlerde tipi şeklinde yağış, buzlanma ve don olayı ile beraber ulaşımda aksamalar, dik yamaçlarda heyelan riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği yönünde vatandaşlara uyarılarda bulundu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.