İklim KriziManşet

Meteoroloji’den ‘olağanüstü kuraklık’ alarmı: Nisan’da yağışlar yüzde 67 oranında düştü

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü‘nün nisan ayı raporlarına göre, Türkiye genelinde yağışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 oranında, normaline göre ise yüzde 50 oranında düştü.

Karadeniz Bölgesi, son 64 yılın en düşük yağışını aldı. Nisan 2024 ise son 53 yılın en sıcak nisan ayı olarak kayıtlara geçti.

Müdürlüğün, Nisan 2024 meteorolojik kuraklık durumuna ilişkin haritaları da, birçok bölgede olağanüstü ve şiddetli kuraklık yaşandığı gösteriyor. Normalin Yüzdesi İndeksi (PNI) haritasına göre Trakya, Çanakkale, Muğla, Mersin‘in bazı bölgeleri, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Hakkari ve Van çevreleri haricindeki tüm Türkiye’de ‘şiddetli kuraklık (acil durum)’ ibaresine yer veriliyor.

Türkiye’de tarım kuraklık ve aşırı sıcaklar nedeniyle tehlike altında
Türkiye’nin yüzde 75’i kalıcı kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya
IPCC raporundan Türkiye için kuraklık, toprak kayıpları ve kırılganlık çıktı
Türkiye’de kuraklık krizi büyüyecek: Bu yıl tarımsal verim azalacak, 2040’a kadar su stresi artacak

Türkiye’nin neredeyse yüzde 70’lik kısmının şiddetli kuraklık yaşadığını gösteren bu haritaya göre, geri kalan bölgelerin de yine önemli bölümü orta şiddete ve hafif kurak tehlikesi altında görülüyor.

İklim değişikliğine neden olan kömür, petrol, doğal gaz gibi fosil yakıtların kullanımında yaşanan artış küresel ortalama sıcaklıklarda yükselişe neden olurken bu durum aşırı hava olaylarını, sel felaketlerini ve kuraklığı beraberinde getiriyor. Tüm Akdeniz havzası gibi, Türkiye de bu durumdan en çok etkilenen ülkelerden biri. Küresel ısınma faktörüne bu yıl El Nino etkisinin eklenmesiyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aşırı hava olayları meydana geldi.

Standart Yağış İndeksi (SPI) haritasına göre de Orta Karadeniz, Muğla‘nın doğusundan Antalya‘nın batısına kadar olan bölge, Uşak-Kütahya‘nın bir kısmı, Bolu ve Kırşehir‘de bazı bölgeler ‘olağanüstü kurak’ olarak belirtiliyor. Aynı bölgelerin daha geniş çevrelerine bakıldığında da yine Türkiye’nin büyük kısmının ‘çok şiddetli kurak’, ‘şiddetli kurak’, ‘orta kurak’ tehlikesi yaşadığı görülüyor.

Yağışlar yüzde 60 azaldı

Türkiye geneli nisan ayı yağışı, normalinin ve geçen yıl nisan ayı yağışının altında gerçekleşti. Nisan ayı normali (1991-2020) 57,5 kilogram, 2023 yılı nisan ayı yağışı 86,8 kilogram iken 2024 yılı Nisan ayı yağışı metrekareye 28,5 kilogram oldu. Yağışlar normaline göre yüzde 50, geçen yıl nisan ayı yağışlarına göre yüzde 67 azaldı.

Birçok ilde nisan yağışlarında yüzde 80 azalma yaşandı

Nisan yağışları Bilecik, Bursa, Kastamonu, Samsun, Amasya, Tokat, Giresun, Rize, Trabzon Rize, Artvin, Ardahan, Burdur, Afyonkarahisar, Denizli ve Antalya sahil kesiminde yer yer yüzde 80’in üzerinde azalma gösterdi. İller içinde normaline göre en fazla azalma, yüzde 85 ile Artvin ve Ardahan‘da ölçüldü.

Karadeniz’de son 64 yılın en düşük yağış miktarı

Tüm bölgeler normalinin altında yağış alırken, en fazla azalma gösteren bölge yüzde 84 ile Karadeniz oldu. Bölgenin 2024 yılı Nisan ayı yağışları son 64 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. En az yağış 8,5 kilogram ile Ardahan‘da kaydedilirken, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon, Bayburt, Artvin ve Ardahan’da son 64 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

En fazla yağış Hakkari’ye

İl geneli yağışlarda en fazla yağış 95,7 kilogram ile Hakkari‘de gerçekleşti.  En fazla artış ise yüzde 61 ile Çanakkale‘de oldu. İstanbul Avrupa Yakası, Kırklareli, Çanakkale ve Mersin Mut çevrelerinde yüzde 60’ı aşan artışlar kaydedildi.

Yağışlı gün ortalaması 5,9 güne düştü

Türkiye genelinde nisan ayında 1991-2020 normali 10,8 gün olan yağışlı gün ortalaması bu nisan ayında 5,9 yağışlı güne düştü. Yağışlı gün sayıları Ege Bölgesi, İç Anadolu‘nun ve Akdeniz Bölgesi‘nin batısı, Bolu, Bursa, Bilecik, Mersin, Şanlıurfa, Mardin, Bingöl, Siirt, Şırnak ve Artvin çevrelerinde 5 günün de altına düştü. Edirne, Kırklareli, Samsun, Ordu ve Trabzon çevrelerinde 10-15 gün aralığında gerçekleşti.

Bölgelere göre azalan yağışlar

Bu yılın nisan ayında, normaline göre bakıldığında yağışlarda Marmara‘da yüzde 58 azalma gerçekleşti. Ege‘de yüzde 67, Akdeniz’de yüzde 70, İç Anadolu‘da yüzde 65, Karadeniz’de yüzde 84, Doğu Anadolu’da yüzde 65, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 36 azalma yaşandı.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.