EkolojiManşet

Mersin’de denize atık boşaltan gemiye 1 milyon 355 bin lira ceza kesildi

0
Fotoğraflar: DHA

Mersin Limanı’nda bulunan bir geminin dün atık bıraktığı ihbarı üzerine  Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi harekete geçti.

Yapılan incelemelerde 2 bin 827 grostonluk bir geminin yükleme yaptığı sırada denize kirli balast suyu bıraktığı tespit edildi. Gemiye 1 milyon 355 bin 754 lira cezai işlem uyguladı.

Temizlemekle sorumlu olacaklar

Ekiplerin çalışmaları tamamlandığında denizi kirleten gemiler idari para cezası ödemenin yanı sıra sebebiyet verdikleri kirliliği de temizlemekle sorumlu olacak.

DHA tarafından yapılan haberde rutin denetimler ve gelen ihbarları değerlendiren deniz temizliğinden sorumlu ekiplerin Nisan 2019’dan bu yana toplam 29 gemiye 50 milyon 436 bin 951 TL cezai işlem uyguladığı belirtildi.

Balast suyu nedir?

Limanda veya denizde geminin dengesini sağlamak için deniz suyunun gemiye girip çıktığı işleme balast operasyonu denir. Bu operasyon için borulardan oluşan devreler ve yüksek kapasiteli pompalar kullanılır. Balast suyu ile taşınan sucul organizma ve patojenlerin etkilerinin azaltılması için bu uygulamanın sözleşmeye uygun olarak yapılması gerekir.

Gemilere en yakın karadan 200 deniz mili açıklık ve 200 metre derinlikte veya bu şartın sağlanamadığı yerlerde 50 deniz mili açıklık ve 200 metre derinlikte yapılması önerilir. Balast suyu değişimi esnasında geminin rotası ve hızı korunmalıdır.

Ayrıca, deniz canlılarının taşınmasına neden olarak ekolojik dengeyi bozabildiği için çeşitli arıtma ekipmanları bulunuyor. Dünyada bazı limanlarda, bu ekipmanları bulundurmayan gemilerin girişine izin verilmiyor.

Kategori: Ekoloji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.