ManşetEnerjiYerel

Mersin Nükleer Karşıtı Platform: Doğayı yok ettiğiniz yetmedi, işçileri de mağdur ettiniz

0
Mersin Nükleer Karşıtı Platform

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Akkuyu‘yu adeta çöle çeviren Akkuyu Nükleer Santrali‘nde çalışan işçilere aylardır maaşlarının ödenmemesine ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Maaşlarını alamayan ve servis araçları konusunda sıkıntı yaşayan işçiler geçtiğimiz günlerde Akkuyu’da yolu kapatarak eylem yapmışlardı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform tarafından yapılan basın açıklamasında, “Maviyle yeşilin birlikteliğini bitirdiniz, denizi doldurdunuz, adacıkları yok ettiniz. Aklınız sıra zemini sağlamlaştırmak için yeraltı mağaralarını dinamitle çökerttiniz. Yetmedi salgın koşullarında işçileri çalışmaya zorladınız ve Mersin’in bütününde salgının yayılmasına katkı koydunuz. Ve son vukuatınız ise işçilerin parasını ödememekle gerçekleştirdiniz” denildi.

‘Her geçen gün haklılığımızı kanıtlıyorsunuz’

Nükleer santralin sadece zarar verdiği belirtilen açıklamada “Hep söyledik, söylemeye devam edeceğiz. Nükleer santraller gereksizdir. Nükleer santraller ölümdür, vahşettir, talandır. Ve kuruldukları günden günümüze kadar geçen sürede hemen her gün nükleer santrale karşı durmamızı haklı gösteren gelişmeler oluyor” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

Haklı çıkmamız bizi, yani yaşam savunucularını rahatlatmıyor, çünkü telafisi mümkün olmayan tahribatlar yaratıyor. Dünya bu kötü örneklerle dolu. İşte Çernobil, işte Fukuşima ve Kars-Iğdır sınırının hemen yakınında teknolojisi müzelik olmuş ve kapatılma kararına rağmen hâlâ faaliyete devam ederek radyasyon yayan Metzamor nükleer santrali. Ve Edirne sınırındaki Kozluduy nükleer santrali!

HES lerinizle suyumuzu, JES lerinizle toprağımızı, Termik santrallerinizle havamızı, madenlerinizle her şeyimizi kirlettiniz. Barajlarınızla 12 bin yıllık tarihimizi, kültürümüzü yok ettiniz. Nedir bu toprakların, bu topraklarda yaşayan canlıların sizden çektiği? Doymak bilmez rant açlığınızı, daha çok kazanma hırsınızı bizim yaşamımızdan doyuramazsınız. Buna izin vermeyeceğiz!

‘Yine Akkuyu, yine vukuat’

Ve Akkuyu. Başlıkta “Yine Akkuyu yine vukuat” demiştik. Maviyle yeşilin birlikteliğini bitirdiniz, denizi doldurdunuz, adacıkları yok ettiniz. Aklınızsıra zemini sağlamlaştırmak için yeraltı mağaralarını dinamitle çökerttiniz. Yetmedi salgın koşullarında işçileri çalışmaya zorladınız ve Mersin’in bütününde salgının yayılmasına katkı koydunuz. Ve son vukuatınız ise işçilerin parasını ödememekle gerçekleştirdiniz.

O kadar öyle ki, kâr hırsınız, rantçı zihniyetiniz yüzünden; Ülkemize 70 milyar dolara mal olacak ve azami ömrü 50 yıl sürecek nükleer santralin yerine doğayla barışık yatırımla 100 binden fazla kişiye istihdam sağlanabilirdi!

Yine çok daha az parayla mevcut enerji nakil hatlarının modernizasyonu yapıldığında nükleer santralin üreteceği iddia edilen enerjinin en az üç misli enerji kazanmış olacağız. Ve işte Almanya; nükleer santrallerin etkilerinin ortadan kaldırılması ve sökülmesi 1 Trilyon dolara mal oluyor.

‘Bu topraklara sadece zarar veriyorsunuz’

Açıklamanın devamında “Anlaşılıyor ki sizin bu topraklara, bu topraklarda yaşayan canlılara sadece zarar veriyorsunuz. Topraklarımızdan, hayatımızdan çıkın gidin” ifadelerine yer verildi.

Açıklama, “Siz kim misiniz? Siz ROSATOMsunuz, Siz ALSTOMsunuz, Siz İÇTAŞsınız, CENGIZ HOLDINGsiniz. Siz bir avuç uluslarüstü sermayenin temsilcisisiniz. Doğaya düşman, yaşama düşman olanlarsınız!” ifadeleriyle sona erdi.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.