DünyaManşet

Yeşiller’den eyalet seçimlerinde tarihi başarı

0

Silke Gajek liderliğindeki Yeşiller önemli bir çıkış yakaladı

Almanya‘da 5 eyalette yapılan seçimlerde Başbakan Angela Merkel kendi seçim bölgesi Mecklenburg-Vorpommern’de oy kaybetti. Koalisyon ortağı FDP, eyalet parlamentosuna giremedi. Buna karşılık Japonya’da yaşanan Fukuşima faciası Yeşiller‘i eyalet parlamentosuna taşırken, Nasyonalistlerin oyu düştü.

Almanya’nın kuzeydoğusundaki 1 milyon 400 bin nüfuslu Mecklenburg-Vorpommern’de yapılan eyalet seçimleri, Angela Merkel liderliğindeki muhafazakâr-liberal koalisyon hükümeti üzerinde baskıyı daha da artırdı.

Kesinleşmemiş sonuçlara göre, seçimin galibi, federal düzeyde ana muhalefette olan Sosyal Demokrat Parti (SPD) oldu. SPD,  desteğini 5,5 puan artırarak, yüzde 35,7 oy oranıyla sandıktan birinci parti olarak çıktı. Angela Merkel liderliğindeki Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi‘nin (CDU) oy oranı, bir önceki seçimlere göre 5,7 puan geriledi. CDU, yüzde 23,1’lik oy oranıyla ikinci parti oldu.

Sandıkta en büyük darbeyi federal düzeyde Hrıstiyan Demokratlarla birlikte iktidarı paylaşan Hür Demokrat Parti (FDP) aldı. FDP’nin oy oranı yüzde 2,7’ye geriledi. Oy oranındaki erezyon FDP’yi parlamento dışında bıraktı. FDP, Mecklenburg-Vorpommern’de 2006 yılında yüzde 9,6 oy almıştı.

Oy oranlarını yüzde 8,4’e çıkaran Yeşiller, ilk kez Mecklenburg-Vorpommern eyalet parlamentosuna girdi. Nükleer karşıtı politikaları ile dikkat çeken Yeşiller, Japonya’daki nükleer felaketin ardından Almanya genelinde büyük çıkış yakalamıştı.
Eyalet seçimlerinde Sol Parti de yüzde 16,8 oranında oy aldı. Sol Parti, bir önceki seçimlere kıyasla yüzde 1,6’lık artışla üçüncü parti oldu.

Aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti (NPD), toplam 40 bin 75 oy alarak parlamentoya girmeyi başaran bir başka parti oldu. NPD’nin eyalette aldığı oy oranı 2006 seçimlerine kıyasla yüzde 1,3 gerileyerek yüzde 7,3’e düştü.

2006 yılından bu yana Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) “büyük koalisyonu” tarafından yönetilen Mecklenburg-Vorpommern’de, SPD-CDU ortaklığının devam edebileceği siyasi gözlemciler tarafından dile getirliyor. Ancak SPD ile Sol Parti ya da Yeşiller’in de katılabileceği üçlü bir koalisyon hükümeti üzerinde durulan senaryolar arasında.

2011, Almanya’da ‘süper seçim yılı’ olarak kabul ediliyor. 20 Şubat’ta Hamburg’la başlayan seçimler, 20 Mart’ta Saksonya Anhalt, 27 Mart’ta ise Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz’la devam etmişti. Hessen eyaletindeki yerel seçimleri 22 Mayıs’ta Bremen eyalet parlamentosu seçimleri takip etmişti. Süper seçim yılının son iki durağını yine bu ay içinde yapılacak Aşağı Saksonya ve Berlin seçimleri meydana getiriyor. Eyalet seçimleri, Federal Parlamento’nun iki alt kanadından biri olan Eyalet Temsilciler Meclisi’ndeki (Federal Konsey) sandalye dağılımı açısından büyük önem taşıyor.

Hamburg seçimlerinden önce 69 üyeli Eyalet Temsilciler Meclisi’nde 34 sandalyeye sahip olan Hrıstiyan Demokrat Birlik, Hamburg’un payına düşen üç sandalyeyi Sosyal Demokratlara kaptırmıştı.

Baden-Württemberg ve Rheinland-Pflaz eyaletlerindeki seçimlerin ardından dengeler muhalefet partilerinin lehine değişmiş, Hrıstiyan Birlik Partileri’nin üye sayısı 31’den 25’e gerilemişti. Seçimler öncesi 24 sandalyeye sahip olan Sosyal Demokratlar ise üye sayısını 30’a yükselterek, Temsilciler Meclisi’ndeki en güçlü parti konumuna gelmişti.

Krizdeki AB ülkelerinin kurtarılması için Almanya’nın milyarlarca euroluk taahhütte bulunması nedeniyle kamuoyunda büyük tepki alan Merkel liderliğindeki muhafazakar-liberal koalisyon, ayrıca kamuoyunda artan nükleer enerji karşıtlığı ve dış politika konularında yükselen eleştiriler nedeniyle de zor günler geçiriyor.

Başbakan Merkel, kendi partisi içinde son günlerde açıktan dile getirilmeye başlanan eleştirilerle karşı karşıya. Hrıstiyan Demokratların önemli bazı isimleri, Almanya’nın Euro’yu kurtarmak için oluşturulan fona 211 milyar euroluk katkı sağlayacak olmasına karşı çıkıyor ve 29 Eylül’de Federal Meclis’te yapılacak oylamada hayır oyu vereceklerini kaydediyor. (DW)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.