EnerjiManşet

‘Meksika Körfezi’ndeki patlamanın benzeri Türkiye’de de yaşanabilir’

0

Meksika’da devlete bağlı petrol şirketi Pemex‘in Meksika Körfezi‘nin derinliklerindeki doğal gaz boru hattında patlama yaşandı. Okyanus yüzeyinde devasa bir ateş topunu andıran görüntü pek çok kişi tarafından “ateş gözü” olarak adlandırıldı.

Yangının, Campeche eyaleti açıklarında bulunan Ku Maloob Zaap platformu yakınlarındaki bir vanadaki patlamanın ardından çıktığı belirtildi.

Beş saat boyunca söndürülemedi

The Guardian cumartesi günü yerel saat ile sabah 05.15’te çıkan yangının saat 10.30’da kontrol altına alındığı bilgisini aktardı. Üç söndürme gemisinin görev yaptığı müdahalede yangının platforma sıçramasından endişe ediliyordu.

Şirket yetkilileri, suyun 78 metre altındaki vanayı tamir etmek ve kapatmak için dalgıçlar gönderileceğini açıkladı. Ayrıca olayda herhangi bir yaralanma olmadığı belirtildi.

Kaza vukuatı var

Reuters tarafından paylaşılan bilgiye göre şirketin daha önce de benzer kaza vukuatları bulunuyor. Ajans, şirketin günlük 1,7 milyon varil ile üretiminin yüzde 40’ından fazlasını sağladığı Kı Maloob Zaap’ta bulunan tesislerin turbo makinelerinin arızasına ilişkin bir raporu yayınladı.

Rapora göre makineler elektrik fırtınası ve şiddetli yağmurdan etkilendi. Şirket çalışanları ise yangını kontrol etmek için nitrojen kullandı.

Türkiye de yaşayabilir

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz benzer bir patlamayı Türkiye’nin de yaşayabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Kurnaz paylaşımında “Mesela biz de Karadeniz’de doğal gaz çıkartıp boru hattı ile karaya taşıdığımızda bu bizim de başımıza kolayca gelebilir” diyerek fosil yakıtların yarattığı tehlikeye dikkat çekti.

 

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.