DünyaManşet

Meksika Devlet Başkanı Obrador, Maya halkından katliamlar için özür diledi

0
Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, 500 yıl önce İspanya’nın bölgeyi fethinden bu yana işlenen suçlardan dolayı yerli Maya halkından özür diledi. Ülkenin güneydoğusundaki Quintana Roo eyaletinde, Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei’nin de hazır bulunduğu bir etkinlikte konuşan Obrador, özellikle de 1847-1901 arasında yaşanan ve yaklaşık 250 bin kişinin yaşamına mal olduğu tahmin edilen Yukatan Ayaklanması‘nda yaşananlara değindi.

‘Hala ihmal ediliyorlar’

BBC Türkçe‘nin aktardığına göre Obrador, “Maya halkından, fetih sırasında bireyler, ulusal ve yabancı makamlar, 300 yıl süren sömürge egemenliği ve 200 yıllık bağımsız Meksika döneminde kendilerine karşı işlenen korkunç suçlar için özür diliyoruz” dedi. Guatemala Devlet Başkanı Giammattei de Maya halkının hâlâ ihmal edildiğini ve acı çektiğini söyledi.

Maya halkı için dönüm noktası

Obrador siyasette ismini ilk olarak memleketi Tabasco eyaletinde yerli haklarının ateşli bir savunucusu olarak duyurmuştu. Bununla birlikte, Obrador’un özür dilemesi, halklarının İspanya ve Meksika devletleri tarafından defalarca katledilmesinin, kültür ve geleneklerinin neredeyse tamamen silinmesinin resmen kabul edilmesi için yıllardır mücadele veren Maya halkının liderleri açısından çok önemli bir dönüm noktası.

Ancak açıklamanın ülke kongre ve yerel seçimlere hazırlanırken yapılması ve Lopez Obrador’un da yerel halkın muhalefetine rağmen Maya Sahili adlı bölgeyi baştan başa geçecek Maya Treni adlı turistik projede ısrar etmesi eleştirilere neden oluyor.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.