ManşetTürkiye

Mehmet Durakoğlu üçüncü kez İstanbul Barosu Başkanı oldu

0

İstanbul Barosu‘nun salgın nedeniyle ertelenen genel kurulu, Haliç Kongre Merkezi‘nde yapıldı ve Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu‘nun adayı Avukat Mehmet Durakoğlu üçüncü kez İstanbul Barosu Başkanlığı‘na seçildi.

Seçimlerde toplam 51 bin 352 avukatın oy kullanma hakkı varken, seçime Baro’ya kayıtlı 26 bin 16 avukat katıldı.

Yedi adayın aldığı toplam oylar

Oy kullanma süreci sabah 09.00’dan 17.00’ye kadar devam ederken, seçmenler 131 sandıkta oy kullandı.

Seçim sonuçlarına göre adayların aldığı oy sayısı şöyle:

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Av. Mehmet DURAKOĞLU: 8.479

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi‘nden Av. Hasan KILIÇ: 6.155

Avukat Hakları Grubu‘ndan Av. Gökhan AHİ: 6.013

Çağdaş Avukatlar Grubu‘ndan Av. Ata YAZICIOĞLU: 1.669

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu‘ndan Av. Sezin UÇAR: 1.661

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu‘ndan Av. Kaptan YILMAZ: 1.087

Bağımsız Avukatlar Grubu‘ndan Av. İshak Şâdi ÇARSANCAKLI: 952

Açılan sandık sayısı: 131

Geçersiz Oy: 467

Toplam Oy: 26.016

Baro yönetimi de belirlendi

Seçimlerde baro başkanının yanı sıra 10 kişilik yönetim kurulu, beş kişilik disiplin kurulu, üç kişilik denetleme kurulu ve Türkiye Barolar Birliği delegeliği için 13 isim de belirlendi. Bu göreve seçilen isimler ise şöyle:

Yönetim Kurulu: Avukat Nazan Moroğlu, Avukat Muazzez Yılmaz, Avukat Cengiz Kaya, Avukat Lütfi Topraç, Avukat Elif Görgülü, Avukat Ali Gürbüz, Avukat Selahattin Meriç, Avukat Sinan Naipoğlu, Avukat Burcu aslan, Avukat Yasemin Babayiğit.

Disiplin Kurulu: Avukat Atilla Erdoğmuş, Avukat Rıza Pehveri Şat, Avukat Nadide Tahan, Avukat Didem Pehlivan, Avukat Ömeralp Pulatoğlu.

Denetleme Kurulu: Avukat Onur Yolal, Avukat Levent Sevindi, Avukat Çağın Kocaman.

Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu Delegeleri: Avukat Prof. Dr. Ümit Kocasakal, Avukat Zeki Diren, Avukat Sefa Bilgiç, Avukat Prof. Dr. Haluk Burcuoğlu, Avukat Uğur Yetimoğlu, Avukat Berrin Adıyaman, Avukat Yalçın Veziroğlu, Avukat İrfan Akyürek, Avukat Turgay Demirci, Avukat Hüseyin Özbek, Avukat Filiz Saraç, Avukat Ufuk Özkap, Avukat Özlem Aksungar.

‘Omurgaya sahip olduğumuz için kazandık’

Mehmet Durakoğlu, yeniden başkan seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Üzerinde özellikle konuşulması gereken bir zafer. Genç meslektaşlarımızla ilgili oluşan çok büyük dertler var ve bu dertlere ilişkin eksikliğimizin olduğu ortaya çıkmış durumda. Bunu itiraf etmeden hiçbir yol alamayız. O arkadaşlarımızla birlikte olmak, onlarla birlikte çözüm aramak, onların sorunlarına çözüm üretmek zorundayız. Bir gerçek var, başından beri onu söylüyorum. İstanbul Barosu’nda yönetimde olmak için omurga gerekir. Bu omurgaya sahip olduğumuz için kazandık.”

‘Bir yıl içerisinde mutlaka daha başarılı olmalıyız’

Durakoğlu, konuşmasının devamında da şu açıklamalarda bulundu:

Benim başkanlığım değil, yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın yönetimi değil, denetim kurulu, delegasyon değil, burası çok temel bir biçimde bir temel olgunun hala ayakta durabildiği, bunca yaşananlara karşı hala, özellikle de 2017 rejimine karşı bir duruşun simgesiydi. Bunu yansıtabilmeliydik. Bunu yansıttık. Bu son derece önemli. Şimdi, bize düşen görevler var. Bunları mutlaka yerine getirmek zorundayız. Önümüzdeki bir yıl içerisinde mutlaka daha başarılı olmalıyız ve buradan çıkışın formülü olarak İstanbul Barosu aranmalı. Bunu sağlamaya çalışacağız.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.