Hayvan HaklarıManşet

Meclis Araştırma Komisyonu’ndan fayton gözlemi: Hem hayvan hem insan hakları ihlali var

0

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu, Adalar’a giderek faytonlara koşulan atların durumunu ve ahırlarını yerinde inceledi. Komisyon Başkanı Yel, ‘Gördüğümüz manzaraya üzüldük. Burada hayvan hakları ihlalleri olduğu gibi insan hakları ihlallerine varan noktalar da var’ dedi.

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu bugün Adalar’a giderek, sürekli tartışma konusu olan faytonlara koşulan atların durumunu inceledi. Komisyona Adalar Kaymakamı Dr. Mustafa Ayhan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Adalar İlçe Başkanı Uğur Sina Şen, Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal da eşlik etti. Başkanlığını AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in yaptığı Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu, Büyükada’da fayton duraklarında, ardından Fayton Park’ta ve 9 atın öldüğü yangının çıktığı alanda incelemelerde bulundu.

‘Yeni, modern ahırlar yapılmalı’

Burada konuşan Komisyon Başkanı Mustafa Yel şunları söyledi: “Bu yılın başında meydana gelen yangın faciası neticesinde hayatını kaybeden ve yaralanan atlar oldu. Gördüğünüz gibi hemen yanı başında aynen yanan yerdeki şartları taşıyan, gerçekten hepimizi üzen görüntülerin olduğu ahırlarla yan yanayız. Bu tür ahırların derhal ortadan kaldırılması, kaçak yapıların yıkılıp yerlerine çağımıza uygun yeni, modern ahırların yapılması ve hijyenik şartların sağlanması gerekir. Biz tespit ettiğimiz hususları ve alınması gereken tedbirleri  raporumuza yazıp hem Valiliğimize, Belediye Başkanlığımıza ve Bakanlıklara ileteceğiz ve  yapılacak yasal değişiklikler ve düzenlemelerde bu hususlara dikkat edilmesini takip edeceğiz. Hem sokak hayvanları hem de Adalarda olduğu gibi ülkemizin değişik yerlerinde faytona sürülen atların da sağlıklarının iyi olabilmesi, onlara karşı kötü muamele işkence, eziyet önlenebilmesi için mutlaka Kabahatler Kanunu’na değil Türk Ceza Kanunu’na atıfta bulunarak, bu şartlarda yaşamalarını sağlayan insanların da cezalandırılmasını isteyeceğiz.”

Görevlerinin hayvan hakları ihlali olup olmadığını tespit etmek olduğunu söyleyen Yel insan hakları ihlallerine de tanık olduklarını anlattı: “Şu şu ana kadar çok sayıda hayvan hakları ihlalini tespit ettiğimiz gibi, insan hakları ihlallerine varabilecek durumlarla da karşılaştık. Ahırlarda birlikte yaşamak zorunda kalan insanların karşılaştıkları hastalık riski, onların yaşam standartlarına uyulmaması, küçük yaşta çalıştırılması gibi çok sayıda sorunla karşı karşıyayız. İnsanların da sağlık koşulları bakımından, hayvanlarla iç içe yaşamaktan kaynaklanan pek çok hastalığa yakalanabileceğini gördük. Yine veteriner sağlık hizmetleri konusunda eksiklikler olduğunu, söz gelimi düşkün, bitkin, güçten düşmüş haldeki hayvanların da bakılmayıp ormana bırakıldığı konusunda çok güçlü düşüncelerimiz, bize gelen iddialar var. Bu hayvanların da korunması barınması için onlarla ilgili bakım evi, rehabilitasyon merkezlerinin yapılmasının zorunluluk olduğunu görüyoruz.”

‘Koşullar düzeltilmeli, elektrikli araç desteklenmeli’

Yel önerilerini de şöyle sıraladı: “Burada bakımlarının yapılabileceği, barınakların olabileceği, düşkün zayıf terk edilmiş hayvanların da bakılabileceği yerler yapıldıktan sonra atla çekilen faytonların olabilmesi mümkün.Ama bir yandan da buradaki ulaşım hizmetlerini sağlamak adına elektrikli araçlar da olmalı. Burada biri belediyede, ikisi Tarım İl müdürlüğüne bağlı üç veteriner olduğunu öğrendik. Aslında burada 277 fayton sahibinin veteriner istihdam edebileceğini kendilerine hatırlatmak istiyorum. Bunda da sorumlulukları var.”

You may also like

Comments

Comments are closed.