ManşetKentUlaşım

Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu yarın seferlere başlıyor: İlk 10 gün ücretsiz

0
İstanbul‘da Avrupa yakasının ilk sürücüsüz metrosu olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, yarın (28 Ekim) saat 12.00’de seferlerine başlıyor. Hastanede koronavirüs tedavisi süren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, daha önce ilk iki gün açıklanan ücretsiz hizmet süresini 10 güne çıkardıklarını bildirdi. 

Hastaneden bir video paylaşan İmamoğlu özetle şu ifadeleri kullandı: 

“Bugün hastanedeki 4. Günüm, her şey olumlu yönde gidiyor. Çok iyi hissediyorum. Tek üzüntüm sizlerden uzak kalmak.

Sevgili İstanbullular; güzel kentimiz için çok önemli bir proje olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nı tamamen bitirdik. 3 aydır gerçekleştirdiğimiz deneme sürüşleri problemsiz geçti. Bu hattın açılış törenini 28 Ekim’de yapacağımızı çok önceden duyurmuştuk. Hastanede olmam hasebiyle açılış törenimizi erteledik ama metromuzun hizmete girmesini ertelemiyoruz.

28 Ekim Çarşamba günü öğlen saat 12:00 itibarıyla Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu İstanbulluların hizmetinde olacak. Arkadaşlarımız daha önce iki günlük bir ücretsiz kullanım planlamışlardı. Düşündüm ve bu hattın 10 gün boyunca İstanbullulara ücretsiz kullandırılması gerektiğine karar verdim. Evet, bu hat alışkanlık yapsın diye 10 gün boyunca ücretsiz olacak. Hayırlı uğurlu olsun.”

 

İBB’nin önceki yönetimlerine de teşekkür eden İmamoğlu, bu hattın devamı olan Mecidiyeköy-Beşiktaş-Kabataş hattında inşaatlarının devam ettiğini belirtti; hedeflerinin bu kısmı 2022’nin ilk altı ayı içinde açmak olduğunu söyledi. 

Altı ilçeyi birbirine bağlayacak

Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun ilk etabı olan M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, yaklaşık üç milyona yakın İstanbullunun yaşadığı altı ilçeyi birbirine bağlayacak. 18 kilometre uzunluğunda ve 15 istasyondan oluşan hat, İstanbul’un ikinci, Avrupa yakasının ilk tam otomatik sürücüsüz metrosu olacak. Her istasyonda bir amir; her araçta ise sürücüsüz metro acil müdahale personelleri hazır bulunacak.

Günde 352 sefer yapılacak hat, tek yönde saatte 70 bin İstanbulluya hizmet verebilecek. Toplam 80 trenle hizmet verecek hat, tek seferde 2 bin 160 yolcu taşıma kapasitesi ile dünyada ilk sırada yer alıyor.

M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey hattı, Mecidiyeköy istasyonunda Yenikapı-Hacıosman metrosu ve metrobüsle; Karadeniz Mahallesi istasyonunda Topkapı-Mescidi Selam tramvayıyla; Mahmutbey istasyonunda ise Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir metrosuyla entegre olacak. Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı tamamlandığında, Alibeyköy istasyonundan bu hatta aktarma yapmak mümkün olacak. Ayrıca İstanbul Havalimanı’na giden metro hattı tamamlandığında Kağıthane istasyonundan aktarma yaparak havalimanına ulaşılabilecek.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.