2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetYerel

Marmarisliler: Sinpaş’ın Kızılbük’teki otel projesinin temeli çürüyor, üzerine kat çıkıyorlar

0
Hattat Holding tarafından başlatılan ve 33 yıl sonra Sinpaş GYO tarafından devralınan Marmaris Kızılbük‘teki otel ve devremülk projesiyle ilgili tartışmalar da Marmarislilerin direnişi de devam ediyor.

Yıllar önce Hattat Holding tarafından başlatılan proje,  geçen mayıs ayında inşaat sırasında patlatılan dinamitlerle gündeme gelmişti. Marmaris Kent Konseyi, projeyle ilgili fotoğraflar yayınlayarak, inşaatın deprem yönetmeliği öncesinde başlatıldığını hatırlattı.

Ege Bölgesini kapsayan Batı Anadolu Fay hattında yer alan Muğla‘nın en önemli fay hattı, Muğla-Yatağan fay hattı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Dr. Murat Ersen Aksoy, dört aktif fay hattı olan Muğla bölgesinin görebileceği en yüksek deprem ölçeğinin 7,2 olacağını açıkladı.

Sosyal medyada yapılan açıklamada, Sinpaş GYO’nun, Hattat Holding’in inşa ettiği yedi katın üzerine üç kat daha çıktığı, bu süre içinde inşaatın temellerin korozyona maruz kaldığı  kaldığı belirtildi.

Karar mercilerinin bu duruma göz yumduğu vurgulanan açıklamada, Marmaris Belediyesi ve Muğla Valiliği’ne seslenildi:

“Güncel hangi yönetmeliklere uygun bu yapı??? Ya da sadece deniz manzaralı dev bir mezar inşa edilmesine mi izin veriyorsunuz?” 20 yıllık binaların yapı denetimlerini başlatacağını söyleyen Marmaris Belediyesi, inşaatı devam eden projelerle harekete geçmelisin. Sen de “benim vicdanım rahat” diyebilecek misin @marmarisbeltr, @tcmuglavaliligi? ”

‘Yedi katlı çürük binaya üç kat daha çıkılmasına göz yumuluyor’

Projenin deprem yönetmeliği açısından değerlendirmesi gerektiğine dikkat çeken Marmaris Kent Konseyi’nin açıklaması şöyle:

“33 yıl önce (deprem yönetmeliğinin esamesi okunmazken) Hattat Holding tarafından başlatılan Kızılbük otel projesi, Sinpaş GYO tarafından devir alınıp hâlihazırdaki 7 katın üzerine 3 kat daha eklenerek devam ettiriliyor. Buyurun temelden birkaç fotoğrafı:

Teknoloji çağı malum, her an yeni şeyler keşfediliyor. Bunu idrak edebilmiş toplumlar, en basit tadilat talebinde dahi yapılardaki yönetmeliklere uygun olmayan her kalemin uygun hale getirilmesini şart koşarken, karar mercileri 30 küsur sene önce dikilmiş olan beton yığınına güncel yönetmelikleri dahil etmeksizin 3 kat daha çıkılmasına gözlerini yumuyor.

‘Denetim belgeleri için harekete geçilmeli’

Mahkemenin vermiş olduğu inşaatı durdurma kararına gözlerini yumanları, yönetmeliklere rağmen bu inşaatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenleri, ellerine vicdanlarına koyup; BAĞIMSIZ, YETKİN, PROFESYONEL denetmenler tarafından yapılacak olan GÜNCEL yapı denetim belgeleri için harekete geçmeye davet ediyoruz.

Bütün uzmanların dikkat çektiği Ege depremi ihtimaliyle, 33 sene önce dikilip deniz kenarında olmanın getirdiği yüksek korozyona maruz kalmış temellerinin bir kısmı ortaya çıkmış metruk haldeki binaya yeni 3 kat eklediğiniz yapınız kıyı yönetmeliği ve deprem yönetmeliği açısından değerlendirilsin. Bugün, bu acıların üzerine değerlendirsin ki katliamın güncel belgesi olsun.”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.