Dünya

Mareşal Kim Jong-Un Paşa

0

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, kendisini mareşal ilan etti.

Ülke yönetimini geçen yıl sonunda babası Kim Jong-il’in ölümü üzerine devralan Kim Jong-un, hafta başında ülkenin en kıdemli generallerinden birini azletmişti.

Kim Jong-il’e yakın bir isim olarak tanınan Tümgeneral Ri Yong-ho, Pazar günü askeri ve sivil tüm görevlerinden alınmıştı.

Karar Ri’nin hastalığı gerekçe gösterilerek alındı. Yerine ise daha önceden fazla tanınmayan bir general atandı.

Bu değişimler, yeni liderin babasından devraldığı yönetimi kendi hedefleri doğrultusunda şekillendirme niyetinin yansıması olarak yorumlanıyor.

Mareşal rütbesi ile Kim’in ordu üzerindeki denetiminin pekişeceği belirtiliyor.

30 Yaşından küçük olan Kim Jong-un’un adı yönetime gelmesi öncesinde ilk kez, 2010 Eylül’ünde ardarda üst düzey görevlere getirilmesi ile duyulmuştu.

Terfi kararının yönetimin Merkez Komisyonu, Merkez Askeri Komisyon, Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu ve Kuzey Kore Yüksek Halk Meclisi Başkanlığı tarafından alındığı duyuruldu.

BBC’nin Seul’deki muhabiri Lucy Williamson, terfi kararının Kim Jong-un’un ülkeyi babası gibi ordu üzerinden yönetme niyetinde olduğunu gösterdiği görüşünde.

69 yaşındaki Ri Yong-ho’nun görevden alınması pek çok gözlemciyi şaşırtmıştı. Ri, yönetimin Kim Jung-un’a geçişi sırasında kilit rol oynayan yetkililerden biri olarak görülüyordu.

Azil kararı ardından, 1 milyon 200 bin mevcuduyla dünyanın en büyük askeri güçlerinden biri olan Kuzey Kore ordusunun başına 2010’da general rütbesine yükselen Hyon Yong-chol getirildi.

BBC Türkçe

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.