ManşetYerel

Mardin’in ‘Bahe’si öldü

0

Mardin’in sembol isimlerinden ‘Bahe’ hayata gözlerini yumdu. Süryanilerin Deyrul Zafaran Manastırı’nda 76 yıldan beri annesinin yolunu gözleyen Cercis Kaptan, nam-ı diğer ‘Bahe’, manastırda yaşıyor ve bahçıvanlık yapıyordu. Geçtiğimiz sene ‘Bahe’nin hayatını konu alan ‘Misafir’ belgeselinde kendisiyle ilgili şöyle deniyordu: ‘Bahe bu manastırın bir parçası olmuştur. Alah gecinden versin, Bahe ölürse bu manastırdan bir taş eksilir.’

nm_550_suryani_1255

Bahe, bir süre önce rahatsızlararak hastaneye kaldırılmıştı. Özel bir hastanede tedavi gören Kaptan, bu sabaha karşı kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

‘Öldüğü güne kadar annesini bekledi’

Bahe’nin vefatı Süryaniler başta olmak üzere Mardin’de büyük üzüntü yarattı. Mardin Kırklar Kilisesi başpapazı Gabriel Akyüz, ’Bahe’nin Süryani camaatinin sembolü olduğunu belirterek, “Annesi 6 yaşında iken kendisini Delrulzafaran Manastırı’nda bırakıp gitti. Bugün yani 76 yaşına bastığı bugünlerde bile annesini bekliyordu” dedi. Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Bahe’nin Mardin’in sembolü olduğunu belirterek, ölümünden büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Mardinli yönetmen Haydar Demirbaş, geçen yıl Bahe’nin yaşamını anlatan ’Misafir’ adlı belgesel film çekmişti. Yönetmen Haydar Demirtaş, annesinin Bahe’yi 6 yaşındayken 70 yıl önce ekonomik sıkıntılardan dolayı manastıra bıraktığını belirterek şunları anlatmıştı:

“Annesi iki kız kardeşi ile birlikte Suriye’ye gitmek zorunda kalıyor. Ve ona ’Bu manastırda bekle seni almaya geleceğim’ dedikten sonra gidiyor. Belgesel, Bahe’nin o günden bugüne 70 yıl boyunca manastırda büyük bir özlem ve umutla annesini beklediği hayat hikayesini içeriyor. Belgesel filmimizi yaparken, Bahe üzerinden Süryani’lerin kültürünü, dilini, tarihini de anlattık. Bahe’nin çocukluktan bugüne manastıra emek verme sürecini anlattık.”

(Hürriyet/Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.