KentManşet

Manisa Ulu Cami’de Bizans sütunlarının sıvayla kaplandığı ortaya çıktı

0
Fotoğraf: Ersan Erdoğan /DHA

Manisa‘da Saruhanoğulları Beyliği tarafından 1366 yılında yapılan Ulu Cami’deki restorasyon çalışması sırasında, daha önce yapılan yenileme çalışmasında Bizans dönemine ait sütunların sıvayla kaplandığı ortaya çıktı.

Sıvaların kaldırılmasının ardından sütunlara ulaştıklarını belirten İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven, “Bu sütun ve başlıklarında dönemsel olarak devşirme malzemelerden kullanıldığını gördük. Muhtemelen Bizans dönemine ait olduğu görülüyor” dedi.

Kentin simgelerinden

Saruhanoğulları Beyliği’nin en önemli yapılarından Manisa Ulu Cami, Muzafereddin İshak Bey tarafından 1366 yılında Mimar Emet Bin Osman’a yaptırıldı.

Beylikler Dönemi’nin en önemli ve ilgi çekici cami planı olarak gösterilen ve kentin simgelerinden olan Ulu Cami, izinsiz yapılan çeşitli eklentiler ve yanlış uygulamalar nedeniyle orijinalliğini yitirdi.

Sıvalar kazındı

Camide, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılında restorasyon çalışması başlatıldı. Aslına uygun olarak restoresi sürdürülen camiye 5 milyon TL harcandı.

Restorasyon sırasında, caminin yapımından sekiz yıl sonra iklim şartları nedeniyle iç tarafta örülen duvarda sıva raspası çalışması yapıldı, sıvalar kazındı. Ortaya altı sütun çıktı. Sütunların Bizans dönemine ait olduğu belirlendi.

‘Ziyarete açılacak’

Muzaffer Ataseven DHA’ya yaptığı açıklamada caminin bu yıl sonunda hizmete açılacağını belirterek, “Caminin 1366 yılında yapıldığını biliyoruz. Kesin tarih bu. Çünkü caminin girişinde kitabe var. Daha sonra bu caminin orta bölümünde yaklaşık 8 yıl sonra yapıldığını varsaydığımız duvar var. Restorasyona başlayınca bu duvarda sıva, raspa çalışması yaptık. Sıvalar soyulduktan sonra alttan çok güzel bir işlemeli duvarla karşılaştık” dedi.

Ataseven konuşmasının devamında “Şu an Koruma Kurulunun verdiği karar gereği bunu derzli bir şekilde bırakacağız. Duvarların arasında 6 sütun çıktı. Tabii bu sütun ve başlıklarının dönemsel olarak devşirme malzemelerden kullanıldığı görülmekte. Muhtemelen Bizans dönemine ait olduğu görülüyor. Bu caminin restorasyonu bittikten sonra hem ibadete hem ziyarete açılacaktır” ifadelerini kullandı.

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.