Ekonomi

Mahmutpaşa, AVM’lere karşı!

0

Mahmutpaşa Tüccar ve Esnafları Koruma Çarşıları Güzelleştirme Derneği tarafından düzenlenen “İndirim Günleri” festivali başladı

Festivalin açılışında konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Mahmutpaşa’nın yüzyıllardır bir alışveriş merkezi konumunu koruduğunu söyledi.

Çarşının potansiyelinin korunması ve geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Demir, Mahmutpaşa için hazırlanan projenin onaylandığını, festivalin ardından hemen uygulamayı düşündüklerini belirtti.

Dernek Başkanı Yusuf Yetişgin de festivale 200 civarında esnafın katıldığını, açılış dolayısıyla gerçekleştirilen defilede de Mahmutpaşa esnafından 12’sinin yer aldığını söyledi.
Fatih Belediyesi’nin de desteğiyle Mahmutpaşa’nın çok güzel bir yer olacağını dile getiren Yetişgin, “Mahmutpaşa bir alışveriş merkezidir, 550 yıllık bir çarşıdır. Gerçek değerini ve hakkını şimdi yeni alacak” dedi.

Yetişkin, festivalde indirimli satışların yanı sıra konser, imza günleri gibi çeşitli etkinliklerin yapılacağını dile getirerek, gelecek aylarda haber kanallarına, siyasetçilere ve sanatçılara ödül sunulacak bir “Mahmutpaşa Ödül Töreni” yapmayı planladıkları kaydetti.
Mahmutpaşa’nın bilinen bir yer olduğunu belirten Yetişgin, “Sadece biraz unutuldu yeni nesil tarafından. Bunu değiştirmek istiyoruz. Bu yüzden Türk halkını buraya davet ediyoruz. Çok uygun fiyata, çok kaliteli ürünler alınabiliyor buradan. Mahmutpaşa’nın hakkı bu” diye konuştu.

Festival 1 ay sürecek
Mahmutpaşa’da esnafı, Mahmutpaşa’nın her zaman hareketli olduğunu, ancak festivalin çarşıyı daha da canlandıracağını belirtti.
Vatandaşlar da Mahmutpaşa’da her türlü alışveriş ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini, festivaldeki indirimleri takip edeceklerini söyledi.
Festivalin açılışında yapılan defileyi, Mahmutpaşa’ya alışveriş ve festival dolayısıyla gelen vatandaşların yanı sıra turistler de ilgiyle izledi. Açılışta Fatih Belediyesi Ahırkapı Roman Orkestrası ile mehter takımı gösteri sundu. Ayrıca vatandaşlara şerbet ikram edildi.
Fatih Sultan Mehmet’in sadrazamlarından Mahmut Paşa tarafından 1462 yılında yaptırılan Tarihi Mahmutpaşa Çarşısı’nı, eski neslin yanında yeni neslin de tanımasını sağlamak, babadan-oğula, oğuldan-toruna ailelerin giyim merkezi olgusunu yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirilen festival süresince, çarşıdaki dükkanlar 1 ay boyunca yüzde 70’e varan indirimler sunacak.

Kategori: Ekonomi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.