Hayvan HaklarıManşet

Mahkeme İBB’den savunma istedi

0

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Sarıyer Kısırkaya’da inşası sürdürülen 20.000 köpek kapasitelik dev hayvan barınağının yürütmesinin durdurulması için Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı. İstanbul 6. İdare Mahkemesi, davalı İBB’den ilk savunmasını istedi.

Kısırkaya toplama kampı

Davadaki gelişme ile ilgili tebligatın dün ellerine ulaştığını belirten davacı Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi Burak Özgüner, “İBB’ye, mevzuata aykırı bir şekilde inşasını sürdürdüğü dev toplama kampının yürütmesinin durdurulması istemi ile dava açmıştık. İstanbul 6. İdare Mahkemesi, İBB’den ilk savunmasını istedi ve bu savunmaya göre yürütmenin durdurulması istemini inceleyecek ve bir karar verecek. Özellikle barınağın arazi seçimi ile ilgili ve barınağın gelecekte hayvanlara yaşatacağı sorunlarla ilgili ciddi endişelerimiz var. Bu tesisin, denetimden, kontrolden uzak, hayvan haklarını gözetmeyen bir toplama kampı olacağını düşünüyoruz ve böyle bir tesisin hayvan yararına değil aleyhine olacağını ifade ediyoruz. Hayvanlar yararına olacağı iddia edilen bu tesisin kısa süre içerisinde amacından sapacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Hayvan hakkı örgütünün açıtığı davanın gereçesinde arazinin ulaşım zorluğu, rüzgarlara açıklık, su yoğunluğu gibi özelliklerine vurgu yapılarak arazi konusunda mevzuat hükümlerinin yerine getirilmediği vurgulanıyordu. 

Aynı barınak ile ilgili olarak, Engelli Hayvanları Koruma ve Hayvan Hakları Derneği, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ı, Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na şikâyet etmiş ve Topbaş hakkında soruşturma açılmasını talep etmişti.

Sarıyer Kent Dayanışması da Kısırkaya’ya bir destek ziyareti düzenlemiş, Kısırkaya halkının konu hakkındaki görüşlerini almıştı. Sarıyer Kent Dayanışması’ndan Emin Turan da köpek barınağının bir bahane olduğunu söyleyerek, önümüzdeki dönemde buranının tamamen imara açılacağını düşündüğünü dile getirdi.

Kısırkaya halkının da ciddi tepkisini çeken dev barınak ve yıkım sürecine dair gelişmeler, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin vereceği karar ile şekillenecek.

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.