ManşetDünya

Macaristan, aşırı sağcı Orban’ı yeniden seçti

0

Macaristan Ulusal Seçim Ofisi’nin (NVI) paylaştığı verilere göre, oyların yüzde 94’ü sayıldı. Bu sonuçlara göre, Fidesz-KDNP koalisyonu oyların yüzde 53’ünü, Demokratik Koalisyonu (DK), Jobbik, Momentum, Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), Macaristan Yeşiller Partisi (LMP) ve Macaristan için Diyalog Partisi‘nin (PM) oluşturduğu çatı oluşumu “Macaristan için Birlik” oyların yüzde 35’ini, aşırı sağcı Bizim Ülkemiz (Mi Hazank) ise oyların yüzde 6’sını alarak mecliste temsil hakkı kazanıyor.

Victor Orban 12 yıldır iktidarda bulunuyor.

Bu sonuçla 199 sandalyeli mecliste, Fidesz-KDNP koalisyonu 135, Macaristan için Birlik 57 ve aşırı sağcı Mi Hazank ise 7 milletvekili ile temsil hakkı kazandı. Sonuçlara göre 135 milletvekili çıkarmayı başaran Fidesz, üçte ikilik çoğunluğu da elde ediyor.

Seçimlere katılım oranının yüzde 68,7 olduğu belirtildi. Bu oran 2014 seçimlerindeki oranı geçerken rekor katılım oranının yaşandığı 2018 seçimleri ile neredeyse aynı seviyede bulunuyor.

‘Ay’dan bile görülebilecek büyüklükte zafer kazandık’

Viktor Orban kesinleşen seçim zaferinin ardından başkent Budapeşte’de verdiği ilk demecinde, “Öyle büyük bir zafer kazandık ki Ay’dan bile bakıldığında görülebilir. Ve tabii ki Brüksel’den de” dedi:

Uluslararası kişi ve kurumları da eleştiren aşırı sağcı başbakan, Macaristan karşıtı gördüğü bu organların kendilerini yenmek için harcadığı her kuruşun “pencereden atıldığını” söyledi. Orban kendisine karşı güçleri Brüksel, medya organları ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski olarak sıraladı.

‘Homofobik yasa’ da oylandı

Seçmenler ayrıca, muhalefetin “homofobik yasa”, hükümetin ise “çocukları koruma yasası” olarak nitelendirdiği ve birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinin sert tepki gösterdiği, 18 yaşından küçükleri eş cinselliğe ve cinsiyet değişikliğine “teşvik etmeyi” yasaklayan yasal düzenlemeye ilişkin referandumda oy kullandı.

Muhalefetin çağrısı üzerine halk oylamasında birçok kişinin geçersiz oy kullandığı ve oylama yüzde 50’nin altında kaldığı için referandum geçersiz oldu.

İklim krizini reddediyor

Aşırı sağcı Viktor Orban, iklim krizini reddetmesiyle ve nükleer enerji savunuculuğuyla biliniyor. 2020’de küresel iklim değişikliğiyle mücadele için ‘Hıristiyan Demokrat yaklaşım’ı açıklamıştı. Macar hükümetinin web sitesinden açıklanan Ulusal Enerji ve İklim Planı, 2030 itibarıyla yüzde 90’ı karbon salmayacak şekilde elektrik üretimini ve bunun çoğunun nükleer ve güneş enerjisinden elde edilmesini hedefliyor.

Orban’ın bakanlarından biri de 2019’da BM’de yaptığı konuşmayla İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg‘i ‘hasta çocuk’ diye nitelemişti. Bakan, Thunberg’in örgütlediği iklim için okul grevi hareketinden de ‘Macarlar için tiksindirici’ diye söz etmişti.

Orban’ı destekleyen medya da küresel ısınma ve aşırı hava olayları ile insan faaliyetleri arasında bağlantı olduğu tezine şüpheyle yaklaşan yönde yayın yapıyor.

 

 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.