Foto Galeriİklim KriziManşet

Lima’da Halkların İklim Yürüyüşü: “İklimi Değil, Sistemi Değiştir” – Lima izlenimleri-8 [10. gün]

0

Lima’da İklim Zirvesi’nin 10. günü, yani Çarşamba eylem günüydü. Çeşitli siyasi hareketler, iklim kampanyaları, sivil toplum örgütleri, sendikalar, partiler, yerel gruplar ve yerlilerin düzenlediği Alternatif İkim Zirvesi, yani İklim Değişikliğine Karşı Halkların Zirvesi tarafından düzenlenen Halkın İklim Yürüyüşü, grupların sabah 9:00’dan itibaren kent merkezindeki Campo de Marte’de toplanmalarıyla başladı. 11:00’e doğru başlayan yürüyüş, renkli görüntüler, müzik ve sloganlarla 13:00’e kadar sürdü ve kentin ana meydanı olan Plaza San Martin’de toplanan gruplar düzenlenen mitinge katıldılar.

Ana sloganı Toprak Ana için İklimi Değil Sistemi Değiştir olan eyleme yaklaşık 15.000 kişi katıldı. BM iklim zirvelerinde, yaklaşık 100 bin kişinin yürüdüğü 2009 Kopenhag yürüyüşünden bu yana en kalabalık yürüyüş olan Lima eylemi yerlilerin, toprak ana haklarının ve işçi hareketinin damga vurduğu tipik bir Latin Amerika mitingiydi. Feminist gruplar da yürüyüşe oldukça kalabalık ve aktif katılmışlardı. Mitingde kostümlü aktivistlerin, dev kuklaların, yüzlerce metrelik ya da el işi pankartların çokluğu dikkat çekiyordu. Ekvador ve Bolivya gibi çevre ülkelerden de katılım olan Halkların İklim Yürüyüşü’nde Peru hükümetine yönelik %100 yenilenebilir enerji talebi dikkat çekiyordu.

21 Eylül’de New York’ta yapılan 400 bin kişilik Halkların İklim Yürüyüşü’nden sonra Lima eylemi de iklim hareketine moral aşıladı. Şimdi sıra Paris’te!

Bugünkü yazıyı fazla uzatmadan sizleri mitingden fotoğraflar ve videolarla başbaşa bırakıyorum. Salonları önemli, ama iklim değişikliği mücadelesi salonlarda değil sokakta kazanılacak. Halkın tabandan gelen gücüyle… Bu görüntüler bu yalın gerçeği bir kez daha hatırlamak için vesile olsun.

Fotoğraf ve videolar: Ümit Şahin – Lima, 10 Aralık 2014

Ümit Şahin – Yeşil Gazete

Lima, 11 Aralık 2014

* Ümit Şahin, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nde iklim değişikliği araştırmacısı, kıdemli uzman olarakçalışmaktadır.

Çevre Bakanı’nın konuşması ve Türkiye’nin pozisyonu – Lima izlenimleri-7 [9. gün]

İkinci hafta somut gelişmeler ve eylemlerle başladı– Lima izlenimleri-6 [8. gün]

“İşte kötü bey olmuş, iyi kötüye köle…” – Lima izlenimleri-5 [5. gün]

Lima’da kilidi hakkaniyet ve adalet açacak – Lima izlenimleri-4 [4.gün]

Küresel ısınmada 2 dereceyi 2030’larda aşabiliriz – Lima izlenimler-3 [3.gün]

Yeşil İklim Fonu’nu kim yedi? – Lima İzlenimleri-2 [2. gün]

İklim zirvesi 20. kez toplandı – Lima izlenimleri-1 [1. gün]

More in Foto Galeri

You may also like

Comments

Comments are closed.