EğitimManşetTürkiye

LGS Kılavuzu güncellendi, sonuçlar 16 Temmuz’da

0

Milli Eğitim Bakanlığı‘nca (MEB) güncellenen 2020 yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınav için Başvuru ve Uygulama Kılavuzu güncellendi. 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak sınava tüm öğrenciler kendi okullarında girecek; sonuçlar 16 Temmuz’da https://www.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak.

Kılavuzda sınav giriş belgelerine ilişkin bir değişiklik daha bulunuyor. Buna göre, belgeler, okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamdan alınarak onaylanıp öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacak. Daha önce öğrenci ya da veliler sınav giriş belgelerini okul müdürlüklerinden teslim alıyordu.

Ayrıca adayların geçerli kimlik belgesinde, yani nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartlarında, 15 yaşından itibaren fotoğraf bulundurulması şartı aranmayacak.

Başka illerde bulunan öğrenciler

Nakil, zorunlu ikamet değişikliği, mevsimlik işçilik, yurtdışından gelmiş olma, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi mücbir sebeplerden başka illerde bulunan öğrencilerin sınava katılabilmesi için bu durumdaki öğrencilerin velileri, il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine 15 Haziran’a kadar başvuru yapabilecek.

Öğrencilerin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler sınavdan en az yedi gün önce e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nden ilan edilecek.

Kategori: Eğitim

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.