LGBTİ+ManşetSeçim Günlüğü

LGBTİ+ derneklerinden ortak açıklama: Bir kere açıldık, bir daha kapanmayız!

0
27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası'ndan bir kare... Mis Sokak. 2019 - Fotoğraf: Eylem Nazlıer, Can Deniz Eraldemir/Evrensel

Cumhur İttifakı‘nın LGBTİ+‘ları terörize eden söylemleri ve seçim sürecinde sürekli bir kurummuşçasına ve üyeleri varmışçasına LGBTİ+’lara yönelik olarak kullanılan “LGBT’ci” ifadelerine karşın Recep Tayyip Erdoğan‘ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından LGBTİ+ derneklerinden açıklama geldi. Kaos GL ve 17 Mayıs Derneği tarafından yapılan açıklamada LGBTİ+ vatandaşları ötekileştiren ve nefret söylemlerinde bulunan iktidara karşı şu ifadeler kullanıldı:

“Her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim döneminde de LGBTİ+ düşmanlığı ile dolu bir süreci hep beraber izledik. Bizim hakkımızda konuştular. Bizi, yaşamlarımızı hakaretlerle değersizleştirmeye çalıştılar. Ancak yaşamlarımız, irademiz değerlidir, kudretlidir.”

Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, İstanbul‘da yaptığı konuşmada yine LGBTİ+’lara yönelik nefret dilini sürdürmüş, yine bir örgütmüşçesine “LGBT’ci” ifadesini kullanmıştı. Buna karşılık olarak LGBTİ+ derneklerinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“13. Cumhurbaşkanı, İstanbul’da yaptığı konuşmasında yine bizleri hedef gösterdi. Alışmadık, kanıksamadık ancak mücadelemizin bu sözlerden daha büyük olduğunu da unutmadık.”

‘LGBTİ+’ların özgürleşmesi, tüm toplumu özgürleştirecek’

Açıklamada şunlar dile getirildi:

“17 Mayıs ve Kaos GL dernekleri olarak, LGBTİ+ toplumunu güçlendirmeye, LGBTİ+’ların eşitliği ve özgürlüğü için mücadele etmeye devam edeceğiz. Seçimler ve sonrasının gösterdiklerini değerlendirip, yeni dönem için yol haritamızı çıkartacak, LGBTİ+ kamuoyu başta olmak üzere tüm toplumla paylaşacağız.

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseksler olarak doğduğumuz andan itibaren başlayan mücadelemizle bu karanlık günleri de aşacağız. Birbirimizden güç almaya devam edeceğiz. Mücadeleyi, dayanışmayı, sevmeyi sürdüreceğiz. Aşklarımıza, yaşamlarımıza ve birbirimize sahip çıkacağız. Bizi kapatmayı vaat olarak sunsalar da; bir kere açıldık, bir daha kapanmayız.

LGBTİ+’ların özgürleşmesi, tüm toplumu özgürleştirecek!”

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.