Editörün Seçtikleriİstanbul SözleşmesiManşet

Las Tesis: Türkiye’den tüm dostlarımıza, kocaman bir kızkardeşlikle sarılıyoruz

0

Erkek şiddetini protesto etmek amaçlı yaptıkları dans performası kısa sürede tüm dünyaya yayılan, Şili‘deki kadınların oluşturduğu feminist örgüt Las Tesis, Türkiye‘nin İstanbul Sözleşmesi‘nden çekilmesiyle ilgili Türkiye’deki kadınlara ve LGBTİ+’lara videolu bir mesaj yolladı.

Videoda, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin Türkiye coğrafyasındaki kadın ve LGBTİ+ topluluğuna çok ağır bir darbe olduğu kaydedildi.

Yaşanan bu olayın, küresel düzeyde mücadele etmenin ne kadar etkili ve gerekli olduğunu hatırlattığı da dile getirildi.

‘Büyük bir güç gönderiyoruz’

Videodaki mesaj ise şöyle:

Merhabalar, biz Valparaiso’dan, sanat ve performansı birleştiren disiplinler arası bir kolektif olan Las Tesis’iz. İnsan haklarında yaşanan gerilemelerden rahatsızlığımızı açıkça ortaya koymak için buradayız.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin Türkiye coğrafyasındaki kadınlara ve LGBTQIA+ topluluğuna yönelik çok ağır bir darbe olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca farklı coğrafyalarda sürmekte olan ataerkil yapısal şiddeti pekiştiren, oldukça şiddetli bir olay olduğunu düşünüyoruz.

Bu olay haklarımız için küresel düzeyde mücadele etmenin hala ne kadar etkili ve gerekli olduğunun da bir hatırlatıcısıdır.

Ayrıca, bu mücadele yalnızca henüz sahip olmadığımız haklarla sınırlı değildir. Aynı zamanda, şu anda sahip olduklarımızı da korumak içindir.  Çünkü maalesef gördüğümüz gibi onları her an kaybedebiliriz.

Bu anlamda, sınırları aşan ve kesişimsel bir feminist mücadeleye bağlılığımızın altını çizmek istiyoruz.

Şu anda haklarının ihlal edildiği bu korkunç durumla karşı karşıya olan Türkiye’den tüm dostlarımıza, kocaman bir kızkardeşlikle sarılıyor ve büyük bir güç gönderiyoruz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.