Günün ManşetiManşetYerel

Kuzguncuk Mahallesi de ‘kentsel dönüşüm’ alanı ilan edildi

0

İstanbul Kuzguncuk Mahallesi de ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’ ilan edildi. 89 bin metrekarelik Boğaziçi etkilenme alanında kalan parsellerdeki kentsel dönüşüm projesi ve uygulama çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2016 yılında İstanbul Boğazı’nda yer alan Üsküdar’da bulunan 16 mahalle için aldığı kentsel dönüşüm kararı uygulama aşamasına geldi. İBB Meclis oturumunda oy çokluğu ile alınan karara göre bu mahallelerden biri de Kuzguncuk.

Konuya ilişkin hazırlanan raporda, 17 Kasım 2017 tarihli İBB Başkanlık onayı doğrultusunda Kuzguncuk Mahallesi’nin bir kısmında kentsel dönüşüm amaçlı plan, proje ve analiz çalışmaları yapıldığı belirtildi.

Kararın ‘üzerindeki riskli yapılaşma nedeniyle güvenli ve yaşam kalitesi yüksek bir kentsel dokunun elde edilmesi, gayri yasal ve sağlıksız gelişmiş yerleşim alanlarının sağlıklı, yaşanabilir mekanlara dönüştürülmesi, yakın çevrede yaşayanların sosyal ve fiziki imkanlarının gelişmesi, eksikliği hissedilen kentsel donatı alanlarının sağlanması için’ alındığı ifade edildi.

 

(Sözcü)

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.