EkolojiManşet

Kuzey kutbuna mikroplastik yağıyor

0

Kuzey Kutbu’na yağan karda 1 litrede 10 binden fazla plastik parçacıkları bulundu. Sağlığa etkileri henüz bilinmese de sonuç insanların plastik soluduğu anlamına geliyor.

Dünyanın en kirletilmemiş bölgelerinden biri olarak bilinen Kuzey Kutbu’nda bile karla birlikte gökten mikro plastik parçacıkları yağdığı ortaya çıktı. Yapılan bir araştırma kapsamında, Kuzey Kutbu’nda bir litre karda 10 binden fazla plastik parçacık bulundu. Bu sonuç, sağlığa etkileri henüz bilinmese de insanların plastik soluması anlamına geliyor.

BBC’nin haberine göre, Alman ve İsviçreli bilim insanları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları bilim dergisi Science Advances’ta yayımlandı. Uzmanlar, karda kauçuk ve lif parçacıkları da buldu. Svalbard’da gerçekleştirilen araştırmada uzmanların topladığı örnekler, Almanya’nın Bremerhaven kentindeki Alfred Wegener Enstitüsü’nde incelendi. Testlerde beklenenden çok daha fazla parçacığa rastlandı. Bazı parçacıkların çok küçük olduğu için nereden geldiği tespit edilemedi. Parçacıkların büyük kısmı bitki selülozu ve hayvan tüyü gibi doğal maddelere ait. Ama örneklerde plastik, araba lastiği parçaları, vernik, boya ve sentetik lif de bulundu.

Araştırma heyetinin başkanı Dr. Melanie Bergmann, BBC’ye “Biraz kirlilik bulmayı bekliyorduk ama mikroplastikler bizim için gerçek bir şok oldu. Kardaki mikroplastiklerin çoğu havadan geliyor” diye konuştu. Araştırma kapsamında Almanya ve İsviçre’den de kar örnekleri incelendi. Bu örneklerde Kuzey Kutbu’ndakinden daha yüksek yoğunlukta kirlilik tespit edildi.

Plastik kutuplara nasıl ulaşıyor?

Araştırmacılar mikroplastiklerin rüzgarla taşındığını ve atmosferde çok büyük mesafeler kat ettiklerini düşünüyor. Sonra bu parçacıklar özellikle kar yağışı yoluyla Kuzey Kutbu’na iniyor. Daha önce Çin’deki sanayi kenti Dongguan, İran’ın başkenti Tahran ve Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan incelemelerde de gökten mikroplastik yağdığı tespit edilmişti.

Kuzey Kutbu’nda çok sayıda vernik parçası bulunmasının da kesin bir açıklaması yok. Uzmanlar bunların buzları kırarak ilerleyen gemilerden, bazılarının da rüzgar türbinlerinden gelmiş olabileceğini düşünüyor. Lif parçacıklarının ise kesin olmamakla birlikte insan giysilerinden geldiği sanılıyor.

Dr. Bergmann, “Kendimize sormalıyız. Bu kadar plastik pakete ihtiyacımız var mı? Boyalardaki polimer gerekli mi? Araba lastiklerini farklı şekillerde tasarlayabilir miyiz?” dedi.

Norveç Hava Araştırmaları Enstitüsü uzmanı Dr. Eldbjorg Sofie Heimstad da, parçacık kirliliğin bir bölümünün o bölgeden kaynaklandığını kimi parçacıkların da uzaklardan taşındığını söyledi. Heimstad “Analiz ettiğimiz parçalar Avrupa’dan, Asya’dan; dünyanın her yerinden geliyor. Bu kimyasallar ekosistem ve hayvanlar için tehdit oluşturuyor” diye konuştu.

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.