Dünya

Kuzey Kore’nin hidrojen bombası testi iddiası asılsız mı?

0

Kuzey Kore’nin sabah saatlerinde başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptığı açıklaması hem tepkiyle hem de kuşkuyla karşılandı.

Eğer, gerçekten Kuzey Kore’nin denemesinin başarılı olduğu teyit edilirse, bu, Pyongyang’ın 2006’dan bu yana gerçekleştirdiği dördüncü nükleer test olacak ve Kuzey Kore’nin nükleer kapasitesini ciddi şekilde güçlendirdiğini ortaya koyacak.

28

Ancak nükleer uzmanlar, deneme sırasında kaydedilen patlamanın gerçekten hidrojen bombasından mı kaynaklandığı konusunda şüphelerini dile getiriyor.

Atomların birleştirilmesiyle gerçekleşen füzyon teknolojisi kullanılarak üretilen hidrojen bombası, atom bombasından çok daha güçlü ve teknolojik olarak çok daha ileri bir silah olarak niteleniyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombaları ise atomun parçalanmasıyla üretiliyor.

ABD, Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesinde bulunduğu yönündeki iddialara ilişkin şüphelerini dile getirdi.

ABD: İncelemeler iddialarla örtüşmüyor

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, “İlk incelemeler, Kuzey Kore’nin başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptığı iddialarıyla örtüşmüyor” dedi.

Earnest, “Son 24 saat içinde, ABD hükümetinin Kuzey Kore’nin teknik ve askesi kapasitesi hakkındaki değerlendirmelerini değiştirecek bir şey olmadı” diye konuştu.

Pyongyang’ın denemesi konusunda kuşkusunu dile getiren uzmanlardan ABD merkezli Rand Corporation’dan Bruce Bennett de, ”Ortaya çıkan patlamanın Kuzey Kore’nin iddia ettiğinden 10 kat daha güçlü olması gerekiyor” diyor ve şöyle devam ediyor:

”Dolayısıyla Kim Jong-un, hidrojen bombası denemesi yapmadıkları halde yaptıklarını söyleyerek ya yalan söylüyor ya da atomun parçalandığı bir silahtan biraz daha güçlü bir bomba kullandılar veya denemenin hidrojen ya da fizyon kısmında işler istedikleri gibi gitmedi.”

Çin Devlet Televizyonu’na konuşan Çinli askeri uzmanlardan Du Wenlong da, ellerindeki verilerin ”patlayıcının hidrojen bombası olduğu iddiasını desteklemediği” görüşünde.

Güney Koreli siyasetçi Lee Cheol-woo ise, ülkesinin istihbarat servisinden brifing aldığını belirterek, patlamanın ”muhtemelen hidrojen patlamasının gerisinde kaldığını” söyledi.

Ancak Pyongyang’da görev yapmış olan eski İngiltere Büyükelçisi John Evevard, ”patlamanın boyutlarının bir kenti haritadan silebilecek büyüklükte ve derin kaygı verici olduğunu” kaydetti.

Kuzey Kore: Denememiz başarılı

27

Pyongyang sabah saatlerinde, Punggye-ri nükleer merkezi yakınlarında sarsıntı tespit edilmesinin ardından yaptığı açıklamada ‘başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptıklarını’ duyurmuştu.

Kuzey Kore resmi televizyon kanalından yapılan açıklama, Punggye-ri adlı nükleer merkez yakınlarında 5.1 şiddetinde sarsıntı tespit edilmesinden saatler sonra geldi.

 

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.