DünyaManşetTarım-Gıda

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un: Ülkedeki gıda kıtlığı endişe verici boyutlarda

0

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ülkesinin büyük bir gıda sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirterek, yaşanan kıtlığın “endişe verici” boyutlarda olduğunu kabul etti.

Kuzey Kore geliştirdiği nükleer silahlar ve balistik füze denemeleri sebebiyle uzun yıllar dünya ülkelerinin ekonomik ambargosuna maruz kalmış ve birçok kez gıda sorunu yaşamıştı.

Ülkenin dışarıya kapalı olması nedeniyle iklim krizinin bölgeyi nasıl etkilediğine dair verilere ulaşılamıyor, ancak 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sonrası ve akabinde yaşanan fırtına ve sel felaketleri sebebiyle, Kuzey Kore’de tarım ürünleri rekoltesinde büyük bir düşüş yaşandığı, artık resmi kaynaklarca da kabul ediliyor.

Euronews’den Kerem Congar‘ın aktardığına göre, iktidardaki İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin salı günkü genel kurul toplantısında konuşan Kim Jong Un, ülkede yaşanan gıda kıtlığı ve diğer sorunlara değindi.  Kim Jong Un, ülkedeki gıda sıkıntısının endişe verici bir duruma geldiğini belirterek tarımsal üretimin artırılması için çalışma başlatacaklarını duyurdu ve yaşanan sıkıntıyla ilgili uluslararası toplumları müzakere yapmaya davet etti.

‘Pandemiye rağmen yüzde 25 büyüdük’

Pandemiye rağmen Kuzey Kore ekonomisinin geçtiğimiz sene yüzde 25 büyüdüğünü öne süren Kim, “Ancak şu anda tarımda yaşanan sıkıntılar sebebiyle halka yiyecek sağlama konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor. Geçen seneki fırtına ekinlere büyük oranda zarar verdi. Bu doğal afetlerin etkilerini en aza indirmemiz gerekiyor. Şu anda önceliğimiz iyi hasat elde etmek” dedi.

Kim Jong Un yaşanan kıtlığa rağmen Covid-19 ile ilgili kısıtlamaların ise devam edeceğini ifade etti.

Diplomatlar ve STK çalışanları ülkeyi terk etmişti’

Geçtiğimiz şubat ve mart aylarında, Kuzey Kore’de çalışan az sayıdaki diplomat ve yabancı uyruklu insani yardım çalışanı, temel tüketim maddelerinin eksikliği ve eşi benzeri görülmemiş pandemi kısıtlamaları sebebiyle ülkeyi terk etmişti.

Kuzey Kore, ülkede yaşanan sıkıntılar sebebiyle Olimpiyat Oyunları, Asya Kupası ve Dünya Kupası gibi uluslararası etkinliklerden de çekildiğini duyurmuştu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.