ManşetYerel

Kuşdili yeşil alan oluyor, Büyükşehir’den AVM’ye iptal

0

Kadıköy ilçesinde eskiden Salı Pazarı’nın kurulduğu Kuşdili Çayırı’na yapılacak alışveriş merkezi projesi tamamen iptal edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı 4. toplantısı Saraçhane yerleşkesinde yapıldı. Toplantıda, Kuşdili’nin üstü yeşil alan alt kısmının otopark olarak yapılmasını sağlayacak plan değişik teklifini içeren rapor oylamaya sunuldu. Rapor oylanmadan önce CHP grubu rapora muhalefet şerhi olduğunu belirterek, Kuşdili Çayırı’nın otopark olmadan sadece yeşil alan olarak oylanması yönündeki teklifini Meclis’e sundu.

CHP’nin bu teklifi Meclis’te oy çokluğuyla reddedildi. Daha sonra Kuşdili’nin üstü yeşil alan alt kısmının otopark olarak yapılması yönündeki rapor oylanırken, AK Partili Meclis üyeleri “evet”, CHP’li grup üyeleri ise “hayır” oyu verdi. Rapor, oy çokluğuyla Meclis’ten geçti.

Bir kısmına otopark

Oylama sırasında AK Partili üyeler ile CHP’li Meclis üyeleri arasında teklif tartışıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan, Kuşdili’ne yapılacak yeşil alanın basına da konu olduğunu ve bölgenin vatandaşlar için önemli olduğunu belirterek,

“Burada yapılmak istenen şey, bu alanın üst bölgesinin yeşil alan olarak kullanılmasına yöneliktir. Şu an otopark olarak kullanılan bir alan. Burası da ciddi manada otopark ihtiyacı olan bir yer. Ancak otoparklar yüzde yüz alanlara yapılmaz. Ona göre peyzaj düzenleniyor. Toplam yaklaşık 40-47 bin metrekarelik bir yer Kuşdili Çayırı. Bunun altındaki otopark yüzde 50’yi geçmeyecek. Burası Kurbağalıdere kenarı olduğu için de çok katlı yapılar yapılamaz. Tek katlı bir otopark olacak. Alanda ayrıca birçok yetişkin ağaç da bulunabilecek. Biz hem bu bölgedeki halkımızın otopark ihtiyacının karşılanması hem de vatandaşların beklentisi doğrultusunda üstünün yeşil alan olarak karşılanması hususunda belediye başkanımızın da talebiyle bu plan gerçekleşecek. O bölgede yerin 1.5 metre altında bir otopark ihtiyacı olduğu için yer altına otopark yapılacak” dedi.

CHP’den otoparka hayır

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Fahrettin Kayhan da, taleplerinin Kuşdili Çayırı’nın tamamen yeşil alan olarak kalması hususunda olduğunu belirterek, geçmişte yeşil alanı, pazarı ve tarihi sit alanı olan Kuşdili Çayırı’nın yapılaşmaya açılması için hazırlanan planı eleştirdi.

Kayhan, “Bugün Meclisin gündemine Kuşdili Çayırı’nın üstü yeşil alan altının yüzde 50’si otopark olması konusunda bir teklif ve komisyon görüşü gündeme geldi. 30 yıldır bu bölgede siyaset yapıyorum. Bölgeyi iyi biliyorum. Tüm kurumların ve vatandaşların talebi Kuşdili Çayırı’nın tamamen yeşil alan olarak kalmasıdır. Ne amaçla olursa olsun hiçbir yapılaşmanın olmaması isteniyor. Bu nedenle önergemizin oylanmasını talep ettik. Buranın hiçbir yapılaşmaya açılmadan yeşil alan olarak kullanılmasını talep ediyoruz” dedi.

AVM tamamen iptal

Mecliste oylanan komisyon raporuna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kadıköy Belediyesi arasında yıllardır tartışma konusu olan Kuşdili Çayırı’ndaki AVM projesi hayata geçirilmeyecek. Bölgede yapılacak plan değişikliğine göre eski pazar alanının tamamı yeşil alan olarak tasarlanacak ve bölgenin altına da 2 katlı otopark yapılacak. Zeminaltı otopark alanı park alanının yüzde 50’lik kısmında yapılacak.

Kadıköy’de Kuşdili AVM projesine karşı başlatılan imza kampanyasında 7369 imza toplanmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da itirazları haklı bularak, 150 bin metrekarelik inşaat alanını 20. bin metrekareye indirmişti.

Proje, son olarak Kuşdili Çevre Bileşenleri Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş ile protesto edilmişti. Protestocular, Kuşdili Çayırı’nın tarihteki kimliğinde olduğu gibi yeşil alan olarak halkın kullanımına açılmasını, tescilli ağaçların tekrar dikilmesini istemişti.

Kuşdili Çayırı Çevre Gönüllüleri’nin öncülüğünde oluşan Çevre Platformu Bileşenleri; Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri, Fenerbahçeliler Derneği, Kadıköy Tarihi Çarşı Derneği, TMMOB Mimarlar Odası, TMMOB Şehir Plancıları Odası, Kadıköy Kent Konseyi üyeleri, TKP, ÖDP, Yeşiller Sol Gelecek, Atatürkçü Düşünce Derneği, ÇYDD, Onuncu Köy Derneği ve Toplumcu Mimar Mühendisler Meclisi’nden oluşuyor.

NTVMSNBC ve Gazete Kadıköy’den derlenmiştir.

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.