EkolojiManşetYerel

Kuruyan göletteki balıklara can suyu verildi

0
Fotoğraf: Murat Aydın/DHA

Erzurum‘un Oltu ilçesinde kuraklık nedeniyle suyu çekilen göletteki balıklara can suyu verildi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından iki yıl önce Oltu ilçesine bağlı Toprakkale Mahallesi’ne yaptırılan hayvanların su içmesi ve arazilerin sulanması için yapılan gölete, geçen yıl ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 10 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı.

Bölgede beklenen oranda yağış düşmeyince su seviyesi düşen gölette balık ölümleri yaşandı. Bunun üzerine Toprakkale Mahallesi Muhtarı Gani Eken, gölete su takviyesi için Oltu Orman İşletme Müdürlüğü‘nden yardım istedi. Orman işletmesindeki arazözle gölete su takviyesi yapıldı.

Fotoğraf: Murat Aydın/DHA

‘Balıklar can çekişiyordu’

Toprakkale Mahallesi Muhtarı Gani Eken, DHA’ya yaptığı açıklamada”2 yıl önce hayvanlarımıza içme suyu ve arazi sulamasında kullanılmak üzere Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından gölet yapılmıştı. Gölete İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 10 bin adet yavru balık atıldı. Maalesef havaların kurak gitmesi nedeni ile göletteki su tamamen kurumak üzere” bilgisini paylaştı.

Eken açıklamasının devamında “Suyu büyük oranda kuruyan gölette balıklar can çekişiyor. Oltu Orman İşletmesi Müdürlüğümüzden arazözle gölete su takviyesinde bulunmalarını istedik. Kendileri de bize yardımcı oldular” dedi.

Oltu Orman İşletme Müdürlüğü çalışanı Ömer Faruk Osanmaz ise, “Toprakkale Mahalle muhtarımız göletin kuruduğunu belirterek yardım istedi. Biz de arazözle göletteki balıklara can suyu verdik. Susuzluktan balıklar ölmek üzere, biz de birkaç gün elimizden geldiğince su basmaya çalışacağız. Buradaki balıkları kurtaracağız” ifadelerini kullandı.

 

Kategori: Ekoloji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.