İklim KriziManşet

Kuraklık: Sapanca Gölü’nde çekilen sular alarm veriyor

0

Sonbaharın ardından kış aylarında da beklenen yağışın gelmemesi Sapanca Gölü’nü de olumsuz etkiledi. Göldeki suların kıyıdan yaklaşık 40 metre çekilmesiyle, su seviyesi kritik eşik olan 30,99 seviyesine geriledi. Görüntüler bölge halkında endişeye sebep oldu.

Sakarya’nın içme suyu ihtiyacının yüzde 90’ının, Kocaeli’nin ise su ihtiyacının yüzde 15’ini karşılayan ve kuraklık sebebiyle Yuvacık Barajı‘na su çekilen Sapanca Gölü’nde, beklenen yağışların gelmemesi nedeni ile seviye her geçen gün düşüyor.

Beklenen yağışların gelmemesi ve en önemlisi kar yağışının olmaması nedeniyle Sapanca Gölü, yüzde 15 seviyesine gerileyen Yuvacık Barajı’na kasım ayından bu yana günlük 180 bin ton su vererek Kocaeli’ye de önemli miktarda su sağladı.

‣ Sapanca Gölü’nün su seviyesi alarm veriyor
‣ Sapanca’dan çekilecek su bitti, sıra gölü besleyen derelere geldi
‣ Kocaeli Yuvacık Barajı’nda su seviyesi dibi gördü, Sapanca’dan takviye yapılacak

İHA‘nın aktardığına göre; mahalle sakinlerinden Erdoğan Kaplan, balıkların sazlık alana yumurta bıraktığını belirterek canlı yaşamını da olumsuz etkilediğini ifade etti:

“Balıklar, ördekler gelip buraya yuva yapıyordu. Nasıl gelsinler hayvanlar buraya sazlar karada kaldı. Balık sayısı da azalıyor. Eskiden balıkçılık vardı burada şimdi kalmadı. Eskiden köyün geçim kaynağı balıkçılıktı.”

Sakarya’da yaşayan ve sık sık Eşme’ye geldiğini söyleyen Muhammet Taha Özbahçeli de şunları aktardı:

“Çocukluğumda buraya yüzmeye geliyorduk. Son zamanlarda bu çekilmeden dolayı su geriledi. Belimize su gelirdi, şu an çok zor. İklim değişiyor, geçmişte değişmişti yine değişecek. Ocak ayında olmamıza rağmen hava hala bozmadı.”

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.