Doğa Mücadelesiİklim KriziManşet

Kuraklığa karşı yüzer güneş panelleri projesi için çalışmalar başladı

0

Tarım Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Devlet Sular İdaresi (DSİ) göl ve barajlarda meydana gelen kurumalarla ilgili “yüzer güneş panelleri” projesi için kolları sıvadı.

Kuraklık sebebiyle Türkiye genelindeki nehirlerin neredeyse yüzde 60’ı kurumuştu.

Dört seçenekli proje hazırlandı

Milliyet‘te yer alan habere göre, Burdur Gölü’nde “Buharlaşmanın Azaltılması AR-GE Çalışması” kapsamında DSİ, Meteoroloji, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ortak bir  ekip oluşturarak, su kaybının nedenlerini araştırdı.

Bilinçsizce sulama ve drenajın yanı sıra buharlaşmanın da ciddi su kaybına yol açtığını tespit eden yetkililer, konuyla ilgili dört seçenekli proje hazırladı.

Burdur Gölü’nde 100’er metrekare genişliğinde, 2 metre 20 santimetre derinliğinde dört havuz oluşturuldu. İlk havuz “şahit” havuzu olarak belirlenirken, ikinci havuza “monolayer” diye adlandırılan, literatürde “palm yağı” olarak geçen, setil alkol, steril alkol ve söndürülmüş kireç karışımı konuldu. Üçüncü havuza ise siyah plastiklerden yapılan “gölge topları” (shade balls) konuldu. Dördüncü havuza yüzer güneş panelleri yerleştirildi. Güneş panellerinin enerji üretimi için de düzenek oluşturuldu.

Üç yıl süren çalışmada yapılan hassas ölçümler, buharlaşmanın suyun normal halde bırakıldığı “şahit” havuzuna kıyasla, “monolayer” kimyasalının kullanıldığı havuzda yüzde 10,82, gölge toplarının kullanıldığı havuzda yüzde 67,26 ve yüzer güneş panellerinin bulunduğu havuzda ise yüzde 54,76 oranında engellediği saptandı.

Gölge toplarının ciddi su tasarrufu sağlamasına rağmen içme suyu kaynağında kullanılması halinde arıtma tesislerinin “A2” standardından “A3” düzeyine çıkarılması zorunluluğu doğurduğu, bunun da ciddi mali kaynak ve yatırım gerektirdiği hesaplandı.

Yüzer güneş panelleriyle ilgili bulgular

Yüzer güneş panellerine ilişkin incelemede ise organik madde fitalatlarının suya fazla miktarda geçtiği belirlendi. Bu nedenle panellerin içme suyu kaynaklarının yüzeyine kurulmaması gerektiği, sulama suyu veya rekreasyon amaçlı alanlarda kurulmasında ise sakınca olmadığı kaydedildi.

Bu amaçla Burdur Gölü’nün 14 kilometrekarelik yüzeyine yönelik fizibilite çalışması yapıldı ve gölün yüzey alanı güneş enerji panelleriyle kaplandığında 5,22 milyon metreküplük buharlaşmayı azalttığı sonucu ortaya çıktı. Enerji üretim düzeneği uygulama hesaplarına göre de yıllık 2.453 gigavatlık elektrik üretimi ve bundan da 2.8 milyar TL’lik gelir hesaplandı.

200 doğal göl üzerine uygulanabilir

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tarım Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, şunları söyledi:

Buharlaşmayı azaltmada güneş enerji paneli ile gölge topu arasında sadece yüzde 8’lik bir fark var ama harcanan kaynak, parasal olarak gölge topunun bir dönüşü yok. Güneş enerji panellerini koyduğumuz zaman parasal olarak da bir dönüş sağlayıp döngü sağlayacağız. Bunu Enerji Bakanlığımıza bilgi olarak gönderdik ve bakanlığımız üzerinde şu anda çalışıyor.”

You may also like

Comments

Comments are closed.