DünyaManşet

Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip 99 yaşında yaşamını yitirdi

0
Birleşik Krallık Kraliçesi Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip hayatını kaybetti. Prens Philip, 99 yaşındaydı.
 
Buckingham Sarayı, Prens Philip’in ölümüne ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada “Majesteleri Kraliçe, çok sevdiği eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in ölümünü derin bir acıyla duyuruyor. Majesteleri, bugün Windsor Kalesi’nde huzurlu bir şekilde hayata gözlerini yumdu. Detaylı açıklamalar daha sonra yapılacak.” ifadeleri yer aldı. 
 

Prens Philip, şubat ayında bir “enfeksiyon” geçirdiği duyurularak hastaneye kaldırılmıştı ve yaklaşık bir ay hastanede tedavi görmüştü.

Kral ünvanını hiç almadı

Edinburgh Dükü Prens Philip Mountbatten, 1921’de Yunanistan’da doğdu. Babası Yunanistan Prensi Andrew ve Helen Kralı I. George’un küçük oğlu Danimarka, annesi Prenses Alice, Lord Louis Mountbatten’in kızı ve Kraliçe Victoria‘nın torunuydu. 

Amcası, Yunanistan Kralı I. Konstantin, Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanya yanlısı olduğu için tahttan indirilirken dönemin Birleşik Krallık Kralı V. George, Philip ve ailesinin kaçmasına yardım etti.

17 yaşında Kraliyet Donanması’na katılan Philip, İkinci Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık’ın Akdeniz, Hint ve Pasifik Okyanusu‘nda bulunan savaş gemilerinde askerlik görevini yerine getirdi. 

Philip Mountbatten, Kral George’un en büyük kızı Elizabeth ile 1947’de evlendi. Çiftin evliliklerinden dört çocukları oldu. Kral George’un hayatını kaybetmesi üzerine en büyük kızı Elizabeth, 1953’te Kraliçe olarak tahta geçti.

Hiçbir zaman Kral ünvanı almayan Prens Philip, 2017’de kamu görevlerinden emekliliğini duyurdu. Prens Philip, ülke tarihindeki en uzun süre hizmet veren kraliyet eşiydi.

Edinburgh Dükü 10 Haziran’da 100 yaşına girecekti.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.