DünyaManşet

‘Korumaların göstericilere müdahale yetkisi yok’: Erdoğan Almanya’ya gidiyor, Alman polisi teyakkuzda

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 Zirvesi’nden sonra Almanya’da konuşma yapması planlanan etkinlik için farklı kentlerden olumsuz yanıtlar geldi. İki kentten daha benzer gerekçeyle rezervasyon başvurusu geri çevrildi. Hamburg polisi, Washington’daki gibi bir görüntünün oluşmasını engelleyeceklerini ve hazırlıklı olduklarını duyurdu.

7 ve 8 Temmuz tarihlerinde Hamburg’da yapılacak olan G20 Zirvesi’ne katılmak üzere Almanya’ya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu vesileyle Almanya’daki Türklere hitaben konuşma yapmasının planlandığı bildirildi.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki büyük salon işletmelerinden yapılan açıklamalarda rezervasyon için yapılan başvuruların kısmen ret edildiği belirtildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak ise “Türkiye’den resmi bir istekte bulunulmadığını” açıkladı.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği de Erdoğan’ın Almanya’da toplantı yapmak istediğine dair bilgilerinin olmadığını duyurdu.

Ancak Alman basınında, Erdoğan’ın konuşma yapabilmesi için etkinlik düzenlenebilecek salonlara başvurulduğu ve salonlardan olumsuz yanıtlar verildiği haberlerine yer verildi. Dortmund ve Oberhausen kentlerindeki salonlardan verilen olumsuz yanıtlardan sonra Köln ve Düsseldorf kentlerinden de benzer yanıtlar verildiği bildirildi.

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi, Erdoğan’ın konuşma yapmak üzere etkinlik düzenleyeceği kentler arasında Köln’ün de dillendirildiğini yazdı. Gazetenin haberine göre Lanxess Arena adlı büyük kapalı salonun müdürü Stefan Löcher “Türk tarafının böyle bir istekte bulunduğunu” doğruladı ve “şu anda Erdoğan’a ayıracak yerimiz yok” dedi.

Düsseldorf’taki ISS-Dome’un sözcüsü Julia Kaballo da 9 Temmuz için Türkiye’den yapılan rezervasyon başvurusunun salondaki tadilat çalışmaları nedeniyle kabul edilmediğini söyledi.

Dortmund’daki Westfalenhalle adlı büyük kapalı salonun yetkililerince 9 Temmuz’da Erdoğan’ın da katılacağı bir toplantı düzenlemek üzere başvuruda bulunulduğu ancak salonun başka bir program için yapılan hazırlıklar nedeniyle o tarihte kapalı olacağı açıklandı. Salon yetkilileri, başvurunun kimin tarafından yapıldığı bilgisini vermedi. Ruhr Nachrichten gazetesi, başvurunun Ankara’dan bir organizasyon şirketi üzerinden yapıldığını yazdı.

“Erdoğan’a kırmızı halı serilemez”

Alman Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen Federal Hükümet’ten, Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 zirvesinden sonra konuşma yapmak istediği takdirde duruma müdahale edilmesini istedi.

Alman milletvekili “Deniz Yücel ve diğer Alman gazetecileri Türkiye’deki cezaevlerinde alıkonurken Alman Hükümeti despot Erdoğan’ın önüne kırmızı halı seremez”, dedi. Dağdelen Erdoğan’ın Almanya’da konuşma yapmasına izin verilmemesini istedi.

16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliği referandumu için Almanya’da Türk siyasetçilerin katılımıyla düzenlenecek bazı mitinglerin güvenlik nedeniyle iptal edilmesi Türk yetkililerin tepkisine yol açmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’nın kararını Nazi dönemi uygulamalarına benzetmişti.

Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı sıfatıyla Almanya’daki son konuşmasını 2015 yılının Mayıs ayında Karlsruhe’de yapmıştı.

“Korumaların göstericilere müdahale yetkisi yok”

G20’ye hazırlanan Hamburg polisi Washington’daki gibi bir koruma krizinin yaşanmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. DW Türkçe’ye konuşan polis sözcüsü, korumaların göstericilere müdahale yetkisinin olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Mayıs ayındaki Washington ziyareti sırasında protestoculara yaptığı müdahalenin yankıları sürüyor. 7-8 Temmuz tarihlerinde Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenecek G20 Zirvesi öncesinde Hamburg Polis Teşkilatı’ndan uyarı geldi.

Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü Ulf Wundrack, DW Türkçe’ye açıklamasında, “Washington’daki gibi Türk Cumhurbaşkanı’nın korumalarının göstericilere müdahale etmesi gibi sahneler Hamburg’da yaşanmayacak. Böyle bir şey olması halinde polis devreye girecek” dedi.

Wundrack, Alman basınına açıklama yapan Hamburg Emniyet Müdürü Ralf Martin Meyer’in uyarılarını hatırlatarak, “Bay Meyer, yabancı heyetlerin güvenlik görevlilerinin kesinlikle polisin sahip olduğu yetkilere sahip olmadığını hatırlattı. Sadece acil yardım durumlarında güvenlik görevlileri devreye girebilir” diye konuştu.

Korunan kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunda korumaların müdahale edebileceğini belirten Wundrack, “Bunun ötesinde bir yetkileri yok” dedi. Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü, zirveye konuk olan siyasi liderlerin de bu durumdan haberdar olduğunu belirtti.

Zirveye katılmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta Almanya’ya gelmesi bekleniyor.

Hamburg’da güvenlik önlemleri

Dünyanın en büyük 19 ekonomisi ile Avrupa Birliği’ni buluşturan G20 Zirvesi’ne Hamburg polisi sıkı önlemlerle hazırlanıyor. Zirve boyunca Almanya ve Avusturya, Hollanda gibi komşu ülkelerin polis teşkilatlarının da desteğiyle toplamda yaklaşık 20 bin polisin görev yapması bekleniyor. Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü Wundrack, olası gerginliklere karşı şimdiden bazı senaryoların geliştirildiğini ifade etti.

Polis: Protestolara hazırlıklıyız

Otonom sol grupların güçlü olduğu Hamburg’da G20 Zirvesi’nin çeşitli gösterilerle protesto edilmesi de bekleniyor. Protesto gösterilerinin kaydının zirve öncesinde yapıldığını ve organizatörler ile görüşmelerin yürütüldüğünü belirten Hamburg Polis Sözcüsü Ulf Wundrack, “Gösterilerin çoğu polisle işbirliği içerisinde planlandı. Organizatörle neyin yapılıp neyin yapılamayacağı konusunda konuştuk” dedi. Wundrack, “Gösteriler barışçıl, silahsız bir şekilde yapıldığı sürece normal, yasal çerçevededir” diye konuştu.

Zirvenin 25 ayrı gösteri ile protesto edilmesi bekleniyor. Protestoların bir kısmının zirve öncesinde yapılacağı belirtiliyor.

(Deutsche Welle Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.