ManşetTürkiye

Korkut Eken, Atilla Peker’i Kıbrıs’a devlet görevlisi ‘yerine’ götürmüş

0

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’in, Kıbrıslı gazeteci “Kutlu Adalı‘yı öldürmek için” birlikte Kıbrıs’a gittiğini söylediği eski MİT’çi Korkut Eken, Peker’i neden yanında götürdüğüne ilişkin olarak, “Orada PKK ile bir çatışma olursa yanımda birisi olsun istedim. Bu tür olaylarda o günkü devlet stratejisine göre devlet görevlisi yerine ‘eleman’ kullanılıyordu” dedi. 

Hakkında “Kutlu Adalı” cinayeti nedeniyle soruşturma açılan organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, müracaat savcılığına verdiği dilekçede, gazeteci Kutlu Adalı’yı öldürmek için eski MİT’çi Korkut Eken’le Kıbrıs’a gittiklerini iddia etmiş; konuya ilişkin açıklama yapan Eken, Adalı’yı tanımadığını söyleyerek cinayet iddialarını reddederken, Peker’le Kıbrıs’a PKK faaliyetlerini incelemek amacıyla gittiğini söylemişti.

Adada 1994-1996 yıllarında Sivil Savunma Daire Başkanlığı’nda görev yapan Orgeneral Galip Mendi de ziyareti doğrulamış, kendisini ziyaret eden Eken ve Peker’in birlikte gelip keşif yaptıklarını, onlara beyaz bir toros verdiklerini anlatmıştı. Mendi, ikilinin “PKK’lilerin faaliyetlerini takip etmek üzere”  adaya geldiklerini söylediklerini belirtmişti.

Peker’i neden yanında götürdüğüne ilişkin olarak çıkan tartışmalar sonrasında Sözcü Gazetesi‘nden Saygı Öztürk‘e konuşan Eken şunları söyledi:

Orada PKK ile bir çatışma olursa yanımda birisi olsun istedim. Bu tür olaylarda o günkü devlet stratejisine göre devlet görevlisi yerine ‘eleman’ kullanılıyordu. Tabii aslolan devletin kendi elemanlarını kullanmasıdır. Şimdi aslan gibi arkadaşlar bu işleri yapıyor. Şu anda MİT’in yurtdışı operasyonlarını izliyorum, çok büyük başarılar elde ediliyor. Teknik imkanlar çok. Bize para-pul da vermezlerdi. O zaman örtülü ödeneği harcamayıp seneye aktarmak önemliydi.”

‘Siyasetçiler birbirine arka çıkıyor’

Siyasetçilerin birbirine arka çıktığına, “Bakanın arkasındayım” deyip konunun kapatıldığına işaret eden Eken, “Peki Korkut Eken’in arkasında kim var? Allah’tan korkulur. Şanımla, şerefimle arkadaşlarımla görevlerimi en başarılı biçimde bitirdim, emekli oldum. Başarısız hiçbir operasyonum olmadı” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Sedat Peker, videolarında 1993’te evinin önünde bombalı saldırı ile ölen Uğur Mumcu ve 1996 Lefkoşa’da öldürülen gazeteci Kutlu Adalı cinayetlerine ilişkin olarak da eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve eski MİT’çi Korkut Eken‘i işaret etti. 

Kardeşi Sedat Peker’i Korkut Eken’in isteği üzerine Kıbrıs’a Adalı’yı öldürmek üzere gönderdiğini anlatan Peker, onun “denk gelemediğini” daha sonra Eken’in “O işi hallettik” dediğini söylemişti.

Peker, gözaltına alınan kardeşi Atilla Peker’in adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını belirterek, Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili anlatmak istediklerinin kayda geçirilmediğini kaydetti.

Atilla Peker ise cinayete ilişkin iddialarının yer aldığı dilekçeyi, Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti; kamuoyuna imzasız nüshanın yansıdığı dilekçede, gazeteci Kutlu Adalı’yı öldürmek için eski MİT’çi Korkut Eken’le Kıbrıs’a gittiklerini itiraf etti.

Kıbrıs’a Korkut Eken ile birlikte gittiklerini kaydeden Atilla Peker,”Kıbrıs’ta Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na gittik. Orada Kurmay Albay Galip Mendi ile tanıştım. Yardımcısı Enver Tosun Yarbay ile tanıştım. Sonrasında yan odada Korkut Eken Uzi marka silahı bana verdi, bu silahın nasıl kullanılacağını ve susturucunun nasıl sökülüp takılacağını bana öğretti” ifadelerini kullandı.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.