ManşetDuyurularKentKültür-Sanat

Konut: Bir insan hakkı mı, bir yatırım aracı mı?

0
BASKI/PUSH Yönetmen: Fredrik Gertten, İsveç, 2019, 92′

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2019 seçkisinde yer alan BASKI (PUSH) filmi, yönetmeni Fredrik Gertten’in katılımı ile 6 Şubat tarihinde tekrar izleyici ile buluşuyor.  Film gösteriminin ardından konut hakkı, zorla tahliyeler ve kent hakkı üzerine bir panel ve soru cevap etkinliği gerçekleştirilecek.

“Konut: Bir insan hakkı mı, bir yatırım aracı mı?” başlıklı panel, bağımsız araştırmacı Cihan Uzunçarşılı Baysal’ın moderatörlüğünde, filmin İsveçli yönetmeni Fredrik Gertten, Mekanda Adalet Derneği direktörü Yaşar Adnan Adanalı ve diğer davetlilerin katılımı ile düzenlenecek.

Gösterim ve panel; İsveç Enstitüsü’nün EQUAL SPACES projesi kapsamında Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, Pera Müzesi, İsveç Enstitüsü ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu işbirliğiyle, 6 Şubat günü saat  19.00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek.

‘Şehirlerde yaşamak imkansız hale geliyor’

Etkinliğe yapılan çağrıda şu ifadeler kullanıldı:

Küresel bir sorun olarak konutun metalaştırılması neticesinde ortaya çıkan sorunları inceleyen BASKI, Birleşmiş Milletler raportörü Leilani Farha’nın gözünden neden artık şehirlerimizde yaşamanın giderek imkansız hale geldiğini inceliyor.

‘Barınma insan hakkı’

Temel bir insan hakkı olarak barınma ve konut insanın sağlıklı ve güvende olmasının önkoşulu; oysa dünyanın her yerinde yaşayacak bir yer bulmak giderek zorlaşmakta. Dünyada 102 ülkeden 59’unda, insanların bir ev satın alabilmeleri için yıllık gelirlerinin tamamını, en az on yıl boyunca biriktirmeleri gerekiyor veya maaşlarının yüzde 80-90’ını kiraya veriyor.

‘Şehirler kimin için var?’

Günümüzde konutun bu denli acil bir sorun olmasının arkasındaki oyuncular ve etmenlerin neler olduğunu sorgulayan filmde finans sektörünün konutu yatırım aracı olarak kullanmasıyla birlikte şehirlerin boşalan mahallelerini görüyoruz; Toronto’dan Berlin’e, Stockholm’den Seul’e ve Londra’ya… Peki şehirler kimin için var?

Program

Gösterimin ücretsiz olduğu ve ön rezervasyon koşulu olmayan etkinliğin programı ise şu şekilde:

  • 19:00 Fredrik Gertten ile açılış
  • 19:10 Film gösterimi Baskı (Push, İsveç, 2019, 92’)
  • 20:45 Panel
  • 21:15 Soru-Cevap
  • 22:00 Kapanış

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.