DünyaManşet

Kömür zirvesi yapılan Polonya Ekonomi Bakanlığı’nda eylem: Polonya’yı kömür şirketleri mi yönetiyor?

0

Varşova – Bu sabah 8:00’e doğru, Polonya’nın başkenti Varşova’nın merkezindeki Trzech Krzyzy meydanından geçenler Ekonomi Bakanlığı binasının ön yüzünde dev bir pankartla karşılaştılar. Pankartta “Polonya’yı kim yönetiyor? Kömür endüstrisi mi, halk mı?” yazıyordu. Pankart iplerle çatıdan inen 4 Greenpeace aktivisti atarfından taşınıyordu. Aynı anda Bakanlığın çatısında ondan fazla aktivist değişik ülkelerin bayraklarını taşıyarak aynı soruyu soran bir başka pankartı tutuyorlardı.

Polis ve itfaiye yaklaşık 15 dakika içinde olay yerine ulaştı. Ama pankartı ve aktivistleri indirmeleri bir saatten uzun sürdü. Aynı anda aşağıda, Bakanlığın hemen önünde değişik örgütlerden aktivistler kömür karşıtı pankartlarla bir basın açıklamasına hazırlanıyorlardı. İtfaiye ve polisin özellikle pankartı tutan son Greenpeace aktivistini yukarı çıktıkları vinçle yakalayıp indirmeleri uzun zaman aldı. açatısına çıkan aktivistler gözaltına alındılar.

Yapılan basın açıklamasında iklim zirvesitle paralel bir kömür zirvesi düzenlenmesinin kabul edilemez olduğunu, temiz kömür diye bir şey olmadığını açıkladılar.

“Böyle gelmiş böyle gider” diyen gündemleri dayatanların iklim değişikliğine karşı verilmesi gereken mücadelenin önünü tıkadığını söyleyen aktivistler kömür zirvesinin sübvansiyonlar olmadan ayakta durmakta zorlanacak olan kömür şirketlerini kurtarmayı amaçladığını söylediler.

Eylemde kömür lobilerini temsil eden eylemciler çevreye kömür tozu ve para saçarken, temiz enerjiyi ve yaşanabilir bir geleceği savunan aktivistler lobilerle mücadele ettiği bir sokak oyunu canlandırıldı. Bu arada beyaz önlüklü tıp öğrencileri gezegenin ve insanın akciğerlerini simgeleyen akciğer şeklinde dev bir balon taşıdılar.

Basın açıklamasında Polonya’daki termik santral karşıtı hareketi ve tıp öğrencilerini temsilen konuşmalar yapıldı.

Eylemde canlandırılan tablolar güzel kareler çekmemizi sağladı.

Haber: Ümit Şahin – Yeşil Gazete

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.