Doğa MücadelesiManşetYerel

Kirazlıyayla’da şimdi de yüksek gerilimli enerji hattı krizi

0

Lübnanlı maden şirketi Meyra‘nın Bursa Yenişehir‘in Kirazlıyayla Köyü arazisinde yapmakta olduğu Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme (Flotasyon) Tesisi ve Atık Barajı Projesi kapsamında yüksek gerilim hattı için de çalışmalara başlanması köylülerin tepkisine yol açtı.

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan “tam kapanma” kararını fırsat bilen firmanın, elektrik hattı için kazı çalışmalarına başlamasına karşı yöre halkının yükselen tepkisi üzerine bölgeye jandarma geldi ve çalışmaya bir günlüğüne ara verildi.

‘Köylüye yasak, maden şirketine serbest’

Bursa Hakimiyet Gazetesi‘ne konuşan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, bölgede 2014 yılından buyana faaliyet gösteren Meyra Madencilik şirketinin bakır-kurşun-çinko maden ocağı genişletme çalışmaları kapsamında geçen yıl da, yine sokağa çıkma yasağı uygulandığı sırada ağaç kestiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Sokağa çıkma yasağı, Kirazlıyayla Köyü’nde tüm itirazlara rağmen kurulmak istenen atık barajı projesine yarıyor. Köylülere, Yenişehirlilere sokağa çıkmak yasak, maden şirketine serbest. Yenişehir ilçe örgütümüz konuyla yakından ilgileniyor. Kirazlıyayla’nın su kaynakları, tarım arazileri ve orman sahasının maden ve atık barajı için yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Kirazlıyayla köylülerinin haklı mücadelesinin yanındayız”.

Yaşam alanlarını savunan köylülere ise sokağa çıkılması halinde cezai işlem yapılacağı belirtiliyor. Evrensel‘in aktardığına göre, yayımlanan yeni yönetmelik gereği köylülerin yaşananları görüntülemesi de asker tarafından engelleniyor.

Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme (Flotasyon) Tesisi ve Atık Barajı Projesi kapsamında 1.000 ton rezervin zenginleştirilmesi ve yılda 30 bin ton, 10 yıllık alınan ÇED izni boyunca ise 300 bin ton posa çıkarılması planlanan alanda, günlük 13 ton kurşun, 42 ton çinko, toplamda 55 ton konsantre alınması hedeflenirken, köylüler bu projeye yaratacağı çevre kirliliğini göz önüne alarak karşı çıkıyor.

Projeyle ilgili geçen yaz bilirkişi raporunda şirketin ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığı, raporda düzeltmeler yapılsa bile maden zenginleştirme projesinin yol açacağı felaketlerin önlenemeyeceği belirtilmişti; ancak  mahkeme kendi atadığı bilirkişi heyetinin raporunu yok saydı ve tesisle ilgili ÇED Olumlu raporuna karşı açılan davayı reddetti.

K

You may also like

Comments

Comments are closed.