YerelEkolojiManşet

Kirazlıyayla’da göleti kurutulan köylülerden suç duyurusu

0

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde atık ve flotasyon tesisi yapan Meyra Madencilik bölge halkının hayvanlarını ve bahçelerini suladığı Kamışlı Göleti’ni kuruttu.

Köylerine flotasyon ve atık tesisi yapılmasına karşı uzun süredir mücadele yürüten köylüler geçen haftalarda madenci şirketin gölete giden yolu kapatmasına tepki göstermiş, iş makinelerinin önünü kesmişti.

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine göre 75 köylü bugün Yenişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Meyra Madencilik hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘ÇED Raporuna aykırı hareket ediliyor’

Köylüler suç duyurusunda bulundukları dilekçelerinde, “Bölge, inşaat süreç ve resmi belgeler incelendiğinde birçok hukuka aykırılık gerçekleştirilmektedir. Köyün sınırından 100 metre mesafede köyün bitişiğinde olup orman vasfında bir yer olmakla doğası ile paha biçilemez bir değere sahiptir. Burada bir inşai faaliyet için ormanın içinde binlerce ağaç kesilmiş olup doğa katledilmektedir. ÇED raporuna aykırı faaliyetler yapılmakta olup ayrıca ÇED raporu da inşai ve maden çıkarma faaliyeti açısından uygun değildir” ifadeleri kullanıldı.

Köylülerden Recep Sarı ise, ”Yıllarca gölete gidip su aldığımız yoldan geçemiyoruz. Gölete giden yeni bir yol yapmadan, yolumuzu kapattılar. Gidip su alamadığımız için domates ve biberlerimiz kuruyor. Gölete gidip durumunu tam olarak göremiyoruz. Güvenlik bizim geçmemize izin vermiyor. Bu yıl doğru düzgün su almadığımız ve üzerine yağmur yağdığı halde 150 yıldır suyu olan gölet bir anda kurudu. Bizde 75 kişi kadar bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduk” dedi.

 

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.