Türkiye

“Kazara” öldürülen Tursun davasında karar!

0

İzmir’de, Baran Tursun’un ölümüne neden olan polis memuru Oral Emre Atar’a verilen 2 yıl 1 aylık ceza, Yargıtay tarafından da onandı. 1.5 ay tutuklu kalan polis memuru Atar, 15 ay daha hapis yatacak.

İzmir’de, “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle aracında polis kurşunuyla can veren Baran Tursun davasında, polis memuru Oral Emre Atar’a, mahkemenin verdiği 2 yıl 1 aylık cezayı Yargıtay da onayladı. Sabah gazetesinden Fatih Şendil’in haberine göre Yargıtay, ayrıca 10 polisin delil karartmak suçundan beraatını da onadı. Olaydan sonra 1.5 ay tutuklu kalan Atar, 15 ay daha hapis yatacak. Polis memuru Atar hakkında “olası kasıt altında adam öldürme” suçlamasıyla 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış ancak mahkeme, suçu “görev başında kasıt olmaksızın sınır aşarak işlediği” kanaatine varmıştı.

Olaylı geçen yargılamalar sonunda, savcı, polis memuru Atar’ın, “kanunun emrini yerine getirirken görev sınırını kasıt olmaksızın aşarak öldürme” suçundan 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, diğer polis memurlarının ise beraatını istedi. Mahkeme heyeti de sanıklardan Oral Emre Atar’ın “öldürme eylemini, silah kullanmaya ilişkin kanun hükmünü yerine getirmede kasıt olmaksızın sınır aşarak işlediği” kanaatine vardı. Mahkeme, önce “taksirin yoğunluğuna ve kullandığı silahın tehlikeliliğine göre” Atar’ı 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ardından bu cezayı, sanığın eylemini kasıt olmaksızın, sınırı aşarak işlediği gerekçesiyle 1/6 oranında indirip 2 yıl 6 aya düşürdü. Ceza, Atar’ın duruşmalardaki iyi hali nedeniyle de 2 yıl 1 aya indirildi. Mahkeme, diğer polislerin de beraatına karar verdi. Tursun ailesinin temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı onayarak, davaya son noktayı kodu. 1.5 ay tutuklu kalan polis memuru, infaz yasasına göre 15 ay daha hapis yatacak.

(Radikal, Sabah, Yeşil Gazete)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.