ManşetTürkiyeUncategorized

Kavala yine bırakılmadı

0

‘Hükümeti devirmeye teşebbüs’ suçlamasıyla sürdürülen Gezi davasında oy çokluğuyla Osman Kavala’nın 625 gününü dolduran tutukluluğunun devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 8-9 Ekim’de.

Darbe 16 sanığın ‘hükümeti devirmeye teşebbüs’ suçlamasıyla müebbet hapis istemiyle yargılandığı Gezi davasında, 625 gündür tutuklu hak savunucusu ve iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi. Silivri Cezaevi’nde 24-25 Haziran’da görülen ilk duruşmada Aksakoğlu’nun tahliye edilmesiyle Kavala davanın tek tutuklu sanığı haline gelmişti.

Oy çokluğuyla

Bir sonraki duruşma 8-9 Ekim’de görülecek. Kavala’nın tutukluluğunun devamına hükmedilen karar oy çokluğuyla alındı. Heyet ayrıca yakalama kararı bulunan sanıkların yakalanma isteğinin devamına, davaya katılma hususunda diğer müştekilere yazılan talimatlara yeni duruşmada dönülmesine, sanıklardan İnanç Ekmekçi’nin celse arasında hazır olması durumunda dinlenmesine, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması talebinin reddine, Murat Pabuç, Ercan Orhan Aydın, Hasan Gün’ün tanık olarak diğer duruşmada dinlenmesine karar verdi.

Karar için salonda yeniden toplanıldığında sadece basın mensupları ve gözlemciler salona alındı. İzleyiciler dışarıda bekletildi.

 

Avukatlar savunma yaptı

Duruşmanın ikinci oturumunda 625 gündür tutuklu bulunan Kavala, yaklaşık sekiz ay tutuklu yargılandıktan sonra tahliye edilen Yiğit Aksakoğlu, tutuksuz yargılanan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Çevresel Etki Değerlendirme Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, Bianet yazarı, sinemacı  Çiğdem Mater, Açık Toplum Vakfı Yönetim ve Danışma Kurulu Başkanı, Yale Üniversitesi Brookings Enstitüsü Kıdemli Araştırmacısı Ali Hakan Altınay, avukat Can Atalay, şehir plancısı ve akademisyen Tayfun Kahraman ve sinemacı Mine Özerden’in avukatları savunma yaptı.

Savcı savunmaların ardından avukat beyanlarına herhangi bir diyeceği olmadığını belirterek taleplerini şu ifadelerle aktardı: “Kıymetlendirilen delillerin çıkarılması talebinin reddi. Ekmekçi’nin istinabe yoluyla ifadesinin alınmasının talebinin reddi ve savunmasının alınması için hakkında yakalama kararı çıkarılması. Kavala’ya atılı suçun katalog suç olmasından ötürü ve tutuklama tedbirinin AİHM kararıyla ölçülü ve uyumlu olması nedeniyle tutukluluk halinin devamı…”

Gazeteci Can Dündar ve İnanç Ekmekçi’nin yurt dışında olması nedeniyle gıyabında yargılandığı davanın diğer sanıkları şöyle: Mehmet Ali Alabora, Gökçe Yılmaz Tüylüoğlu, Ayşe Pınar Alabora, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.