DünyaManşet

Katar teröre destek nedeniyle kara listede

0

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, bölgeyi istikrarsızlığa sürüklediği için Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD başkanı olduktan sonra ilk yurtdışı seyahatini gerçekleştirdiği ülke olan Suudi Arabistan ile Katar arasında yaşanan gerginlik, Katar’ın resmi sitesinin hacklenmesi ve Suudi Arabistan’da Katar kaynaklı haber sitelerine erişim engeli getirilmesi ile tırmandı.

Katar – İran yakınlaşması

Katar’ın İran’la yakınlaşmasının krizin temel nedeni olduğu öne sürülüyor. Katar Resmi Haber Ajansı (QNA), 23 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’ye atfedilen “İran’ı “görmezden gelinemeyecek bir bölgesel ve İslami güç” olarak niteleyen açıklaması ABD’ye karşı ve İran’ı destekleyici” açıklamalar olarak yorumlanmıştı.

Katar’ın Müslüman Kardeşler gibi ‘terörist grupları’ desteklediği öne sürülüyor.

Suudi Arabistan devlet haber ajansı SPA, ülke ile sınırların kapandığını, kara, deniz ve hava bağlantılarının kesildiğini açıkladı.

SPA, Suudi Arabistan’ın Yemen’de Katar ile yaptığı işbirliğinin, Katar’ın “El Kaide, IŞİD ve isyancı militanlara” destek vermesi yüzünden sona erdiğini ifade etti.

Yetkilerin bu kararı almasında, Suudi Arabistan’ın “ulusal güvenliğini terörizm ve aşırılığın tehlikelerinden korumak” amacının rol oynadığı aktarıldı.

Diplomatlara 48 saat süre

Mısır da bütün hava sahasının ve limanlarının Katar ulaşımına kapandığını açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri ise Katarlı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 48 saat verdiğini belirtti.

Bahreyn devlet haber ajansı da “Bahreyn’in güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiği ve içişlerine karıştığı için” Katar ile ilişkilerini kestiğini aktardı.

Bu durumun Körfez ülkeleri arasında son yıllarda yaşanan en büyük diplomatik kriz olduğu aktarılıyor.

Katar ile Türkiye arasında son yıllarda çok yakın askeri, siyasi ve ekonomik ilişkiler kurulmuştu. Katar’ a ilişkin yaşanan bu gelişmenin Türkiye- Katar ilişkilerine nasıl yansıyacağı merakla bekleniyor.

 

(BBC – Yeşil Gazete)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.