ManşetEkolojiYerel

Kaş Belediyesi: Çukurbağ Yarımadası’nda yanan orman imara açılmadı

0

Antalya Kaş‘a bağlı Çukurbağ Yarımadası’nda Mayıs ayında yanan ormanlık alanın imara açıldığına yönelik sosyal medyada ve basında yer bulan iddialar, Kaş Belediyesi tarafından yalanlandı.

Belediye yaptığı açıklamada ‘Çukurbağ Yarımadası’nda çıkan yangında yanan ormanlık alan imar çıktı’ şeklinde basına yansıyan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, aksine bölgenin “Doğal Karakteri Korunacak Alan” olarak tanımlandığını söyledi.

‘Koruma planı 2019 yılında onaylandı’

Açıklamada Çukurbağ Yarımadası ve Limanağzı Bölgesi Doğal Sit Alanlarının 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yaptırıldığı söylendi. Planın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğünce 09/07/2019 tarihinde onaylandığını belirten Belediye, şunları söyledi:

Onaylanan plan Eylül 2019 tarihinde 30 gün süreyle askıya çıkarılmıştır. Şu an askıda olan plan daha önce onaylanan itiraz süresi içerisinde yapılan itirazların değerlendirilmesi sonucu askıya çıkmıştır.

‘Alan korunuyor’

Onaylanmış olan söz konusu plana ilişkin belediyemiz görüşlerini resmi yazı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirmiştir. Planın yapımı Antalya Büyükşehir Belediyesine onayı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aittir.

Geçtiğimiz ay Çukurbağ yarımadasında yanan bölge; Çevre Düzeni Planında “Doğal Karakteri Korunacak Alan” olarak tanımlanmıştır. Bu alan korunmaktadır, imara açılmamıştır.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.